Pondělí , 15 Červenec 2024

Kůži si nechalo vyšetřit 121 zájemců

BŘECLAV – V pondělí 11. května již popatnácté personál kožní ambulance Nemocnice Břeclav pod vedením primářky MUDr. Taťány Hotařové připravil v rámci Evropského dne melanomu akci pro veřejnost.

 

Maligní melanom je jedním z nejčastějších a nejagresivnějších nádorů, přibývá ho zejména u mladých lidí. Ročně na něj v České republice zemře okolo 450 pacientů.

Zájemci všech věkových kategorií mohli využít možnosti preventivního vyšetření kůže a mateřských znamének. V průběhu vyšetření byli zdravotním personálem informováni jak se chránit především v jarních a letních měsících před nežádoucími účinky slunečního záření na kůži. Pokud je kůže vystavena velmi intenzivnímu slunění, je zvýšené riziko častějšího výskytu melanomu, nebo jiných kožních onemocnění.

„Každý kdo k nám najde cestu a dobrovolně se nechá vyšetřit, je také seznámen nejen s možnými důsledky negativního vlivu slunečního záření na lidskou kůži, ale i preventivně poučen o způsobech ochrany. A také pokud zjistíme nějaké podezření na výskyt melanomu, tak následuje další podrobnější vyšetření, založíme zdravotní kartu, odebereme vzorek, který odesíláme na histologické vyšetření. Od této chvíle je již pacientem v naší trvalé péči. Bohužel různá kožní onemocnění, nebo výskyt melanomů jsou rok od roku častější. V dnešní době je to i otázka uvolněnějšího životního stylu, oblékání  a dalších faktorů,“ uvedla primářka kožního oddělení Taťána Hotařová.

Zájemci o vyšetření vyplnili dotazník a v něm uvedli skutečnosti, které jsou pro lékaře důležité. Každoročně se nechá na kožní ambulanci břeclavské nemocnice preventivně vyšetřit až několik stovek pacientů. V letošním roce bylo během Evropského dne melanomu na kožní ambulanci vyšetřeno 121 osob. Byl zjištěn jeden maligní melanom, čtyři basocelulární karcinomy a tři spinocelulární karcinomy.

V případě, že se někdo nemohl dostavit má možnost dohodnout se s personálem ambulance na individuálním vyšetření v poradně pro prevenci kožních nádorů, která je v provozu každé pondělí od 16 do 19 hodin, případně se domluvit telefonicky na čísle 519 315 220.

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Stříleli na značky, postřelili procházejícího muže

LEDNICE: Kriminalisté oba muže obvinili.  Případ těžkého zranění devětadvacetiletého muže v Lednici šetří břeclavští kriminalisté. Mladý …