il.foto

Kraj má zájem o nemocnici v Hustopečích

BRNO, HUSTOPEČE (jl, juh) – Jak jsme vás již informovali, hejtman Michal Hašek překvapivě projevil zájem o převzetí hustopečské městské nemocnice pod Jihomoravský kraj a záměr zúčastnit se výběrové řízení na provozovatele. Přinášíme podrobnější informace.

Hustopečská nemocnice má přes sto lůžek, pracuje tam 170 zaměstnanců. Dosud byla příspěvkovou organizací města. V dubnu hustopečští zastupitelé rozhodli o její změněn na akciovou společnost. Město je stoprocentním vlastníkem a chce nemocnici pronajmout.

Po celou dobu několikaletého boje města za zachování nemocnice Jihomoravský kraj neprojevil o zařízení žádný zájem, spíše naopak. „Při mém posledním osobním jednání s hejtmanem se Michal Hašek vyjádřil v tom smyslu, že rozhodnutí o zachování, či zrušení nemocnice jsou výhradně záležitostí města, a že se v tomto směru nebude nijak angažovat. Naopak upozornil na to, že si pohlídá, aby hustopečská nemocnice neměla u VZP lepší smluvní podmínky, než krajské nemocnice,“ zdůraznil starosta Luboš Kuchynka.

Nyní se zdá, že hejtman názor změnil. „Městské nemocnice by měli provozovat veřejní zřizovatelé, nikoliv soukromé firmy, které podnikají, aby měly zisk. To je i příběh Hustopečí. Sociální demokracie dlouhodobě nesouhlasí s pronájmem nemocnic, je to jen jiná forma privatizace. Pokud se Hustopeče rozhodnou jít touto cestou, ČSSD v koalici navrhne přihlášení Jihomoravského kraje do tohoto tendru,” řekl Hašek minulý týden deník MF Dnes.
Podle starosty Hustopečí Luboše Kuchynky zveřejnění v tisku nepředcházela žádná jednání s vedením města Hustopeče, proto není možné ze strany města poskytnout veřejnosti žádné přesnější informace. Ve čtvrtek se záležitostí zabývala dokonce i Rada Jihomoravského kraje, rovněž bez předchozí konzultace se zřizovatelem. „Nelze k tomu prozatím konstatovat nic jiného, než to, že jednání hejtmana vneslo do procesu určité osvěžení, či přidalo na zajímavosti. Budeme čekat, co z úvah kraje vyplyne a svým způsobem neskrývám zvědavost nad tím, jakým směrem se záměr kraje bude ubírat,“ uvedl starosta Luboš Kuchynka.

Jednou z podmínek nájemní smlouvy bude i požadavek pomoci splácet osmimilionový dluh města. Ten vznikl kvůli loňské přestavbě tamního chirurgického oddělení na jednodenní chirurgii, kde lékaři neprovádí velké operace, ale jen jednodušší zákroky. Nemocnice totiž v roce 2012 dostala ultimátum od Všeobecné zdravotní pojišťovny, která jí odmítla proplácet velké zákroky.

Hustopečským hrozila ztráta nemocnice už několikrát. O její přežití bojovali už na přelomu tisíciletí. Tehdy mělo být v tu dobu ještě detašované pracoviště nemocnice v Břeclavi úplně zrušeno. Potom padl i návrh na vytvoření oddělení pro dlouhodobě nemocné pacienty. Lidé ovšem s takovými řešeními nesouhlasili. Zastupitelé si nakonec vybojovali její převod ze státního majetku na město a nemocnice tak přežila.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …