K zemi šly čtyři topoly v Šafaříkově ulici. Byly nebezpečné

Hustopeče – Celodenní vrčení motorových pil, jeřáb, i řízení dopravy městskými policisty – taková opatření byla nutná včera v Šafaříkově ulici. Pracovníci městských služeb káceli čtyři vzrostlé topoly. Stromy ohrožovaly přilehlé domy i bezpečnost sportovců na fotbalovém stadionu.

„Je to součást velkého projektu na celý areál Sportovního zařízení města Hustopeče. Topoly jsou nebezpečné. Hrozí padající větve. Pokáceny byly hlavně na žádost sousedů, jinak se ale připravuje projekt na ozelenění celého areálu SPOZAMu. Takže k takovým věcem v areálu docházet bude,“ uvedl místostarosta města Hustopeče Bořivoj Švásta.

„Na popud bezpečnostního technika jsem nechal zpracovat odborný znalecký posudek na všech 136 stromů v areálu sportovního zařízení. Ten říká, že až 56 stromů z tohoto celkového objemu by se mělo pokácet. Součástí posudku bylo i kácení těchto čtyř topolů,“ doplnil ředitel Sportovního zařízení města Hustopeče Aleš Proschek.

Kácení stromů musela schválit také rada města a odbor životního prostředí. Hlavními důvody byla bezpečnost, ale také technický a zdravotní stav stromů.

„Jedná se o čtyři vzrostlé topoly kanadské. Není to původní druh, ale kultivar, kříženec topolu bavlníkového a našeho topolu černého. Byl vyšlechtěný k rychlé produkci dřeva, k rychlému růstu a kvůli tomu má měkčí dřevo a snadno se láme,“ vysvětlil Petr Berka z Odboru životního prostředí MěÚ Hustopeče. Náročné kácení měli za úkol pracovníci městských služeb. Při práci takového rozsahu se už však neobešli bez větší techniky. „Asistoval nám jeřáb, protože stromy se nacházejí v zástavbě, tak abychom nepoškodili okolní domy nebo dráty. Vždy se dřevo uváže za jeřáb a pomalinku se spouští dolů. Je to samozřejmě náročnější než běžné prořezy,“ popsal vedoucí Městských služeb Hustopeče Ivan Chrastina.

Ředitel sportovního zařízení už podal na Radu města další žádost o kácení stromů, které znalecký posudek označuje jako nevhodné. „Jsou to hlavně stromy v okolí tenisových kurtů a stromy, které jsou v areálu letního koupaliště u dětského hřiště, kde je bezpečnost nejvíce ohrožena, protože areál je přístupný nejen sportovním oddílů, ale také široké veřejnosti,“ doplnil Proschek. Do budoucna se v areálu sportovního zařízení počítá s celkovou revitalizací zeleně. Na projektu se začalo pracovat minulý rok.

Máte zájem o dřevo z pokácených topolů? Bližší informace u vedoucího Městských služeb Hustopeče Ivana Chrastiny na telefonním čísle 604 983 685.

(Text: Jana Rozková, Foto: Michal Daněk, Ivan Chrastina)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …