Jarní Festival otevřených sklepů je vyprodán

BRNO (juh) – S popularitou moravských vín roste i zájem o Festival otevřených sklepů.

Nedávno zveřejněná data o nárůstu zájmu o moravské vinaře a jejich vína potvrzuje i vývoj návštěvnosti a reakce návštěvníků Festivalu  otevřených sklepů. O festival je stále větší zájem, ale pořádající Nadace Partnerství počet vstupenek k prodeji limituje 2.000 kusů. Již potřetí za sebou je proto festival vyprodán.

„Návštěvníci jsou nám věrní. Podle našich statistik, které čerpáme ze stovek anketních lístků, je na každém festivalu 60 % lidí, kteří přicházejí opakovaně. Zbývající prvonávštěvníci udávají jako zdroj informací dobré reference od svých přátel,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik. Zhruba 25 % pak uvádí jako zdroj informací internet. „Poslední festivaly jsou vyprodané předem, většinou přes náš vlastní e-shop. Všechna tato fakta vnímáme jako projev důvěry návštěvníků vůči nám. Pro ty, kteří se vrací, se festival patrně stal celoživotním programem poznávání vinařů a nových ročníků vín,“ dodává Flamik.

Právě takovým zážitkem se festival programově snaží být. Koná se pokaždé ve 4-5 vinařských obcích a střídá postupně všechny vinařské podoblasti. Festival tak doputuje kolem celé Moravy na stejná místa až po čtyřech letech. Každý festival je však jiný nejen místem, vinařstvími a ročníkem vína. „Pokaždé se obměňuje i program. Například letos v dubnu připravili vinaři pro návštěvníky večerní školu swingu, degustaci vín VOC Modré Hory řízenou sommeliérem Liborem Nazarčukem, hudební večery a spoustu gastronomických specialit přímo mezi sklepy,“ popisuje Juraj Flamik.

Důvodem k zavedení limitu prodávaných vstupenek je především snaha zaručit všem příjemnou návštěvu každého z 32 otevřených sklepů, osobní kontakt s vinařem a pohodlnou přepravu kyvadlovou dopravou mezi všemi obcemi. „To vše je již standardem festivalu. Vinaři jsou dost vytíženi a každá další stovka návštěvníků už ve špičkách přeplňuje autobusy, i když jich jezdí třeba devět najednou ve dvacetiminutových intervalech,“ vysvětluje manažerka  festivalu Barbora Pavlíčková.

„Místa konání festivalů máme naplánované na 10 let dopředu, ale změny samozřejmě mohou nastat. Letos po Sv. Martinovi zavítáme po čtyřech letech na Kyjovsko-Bzenecko a budou tam zrovna hody, čili bohatý folklorní program,“ přibližuje plán festivalů Juraj Flamik a pokračuje tím, že 19. festival v pořadí – v dubnu 2016 – zavítá úplně poprvé i na Strážnicko. „Bude to velká paráda, protože festival zahrne dvě malebné, památkově chráněné lokality sklepů, Plže v Petrově a Starou Horu v Blatnici pod sv. Antonínkem,“ dodal.

Jarní Festival otevřených sklepů 2015 se koná o víkendu 18. a 19. dubna a nabídne přehlídku 32 vinařů. Největší nabídka vinařů a vín bude ve Velkých Pavlovicích, kde své sklepy otevře hned 10 vinařství. V Kobylí se představí osm vinařů, v Bořeticích a Němčičkách shodně pět vinařů a na Vrbici otevřou sklepy čtyři vinaři. V sobotu se sklepy otevřou od 10 do 21 hodin, v neděli pak od 10 do 15 hodin. Informace o kulturním programu, možnostech výhodného ubytování a festivalové kyvadlové dopravě jsou k dispozici na www.otevrenesklepy.cz

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …