Lenka Pospíšilová, zakladatelka občanského sdružení Hafo naděje, které pomáhá týraným a opuštěným zvířatům. Foto: Lidka Pavlovová

Hafo naděje pomohlo už stovkám zvířat

BŘECLAV – Lenka Pospíšilová je mladá žena z Břeclavi, která kromě práce a péče o rodinu zasvětila svůj život péči o opuštěná zvířata.

V roce 2012 založila občanské sdružení Hafo naděje, neziskovou organizaci, která ve spolupráci s útulky, zejména Městským útulkem Břeclav, pomáhá týraným a opuštěným zvířatům najít domov. Za dobu své existence pomohlo sdružení umístit téměř 100 psů a koček.

„Na začátku byla láska ke zvířatům. Již měsíce před vznikem sdružení jsme pomáhali opuštěným zvířatům, zejména sbírkami věcí pro útulky. Přátelé nám darovali krmení pro psy, deky, matrace i finanční prostředky. Díky sociální síti se naše úsilí rychle rozšířilo a pomoc přicházela i od cizích lidí. Jelikož se podpora naší činnosti stávala čím dál širší, rozhodli jsme se založit oficiální sdružení, abychom mohli pomáhat více, lépe, efektivněji. Sdružení Hafo naděje bylo ministerstvem zaregistrováno 23. ledna 2012,“ popsala vznik sdružení Lenka Pospíšilová.

„Mého prvního psa v dočasné péči jsem měla ještě dlouho před tím než vzniklo Hafo. Začátky byly krušné, jelikož jsem měla v té době malé dítě, tři své psy a štěně v „dočasce“, ale zvládli jsme to a postupem času jsme se vypracovali někdy i na počet čtyři vlastní psi, jeden na dožití a šest štěňat. V bytě 2+1 to bylo docela náročné. Ale člověk se uskromní, když miluje zvířata a snaží se jim pomoct. Naše rodina tím žije a dělá všechno pro to, aby se u nás zvířata měla co nejlépe, než najdou nový domov,“ doplnila k začátkům své práce se zvířaty.

Cesta do nového domova není vždy jednoduchá, zvířata jsou často převzata ve špatném fyzickém i psychickém stavu. Jejich „nový život“ proto často začíná na veterině, kde jsou důkladně vyšetřena. „Po zhodnocení celkového zdravotního stavu je přistoupeno k odčervení, odblešení, očkování nebo k chirurgickému zákorku, je-li prioritní (kastrace, ošetření chrupu a ran), případně je zvážena dlouhodobější medikace,“ popsala první chvíle po příchodu nových přírůstků sdružení břeclavská veterinářka Zdenka Dobešová, která Hafu naděje pomáhá.
Následuje umístění do dočasné péče buď přímo v rodině zakladatelky sdružení nebo v rodinách dobrovolných spolupracovníků. V dočasných domovech je zvířatům poskytnuta veškerá potřebná péče, vhodná strava a socializace. Celý tento proces vyžaduje mimo maximálního pracovního nasazení účastníků také nemalé finanční prostředky, které jsou poskytovány z transparentního účtu Hafo naděje.

Sdružení získává finance z dobrovolných příspěvků dárců, veřejných aukcí, případně ze sbírek, které se někdy pořádají přímo na konkrétní jedince. Veškeré transakce jsou kdykoli připraveny k nahlédnutí.

Pokud vám není osud opuštěných zvířat lhostejný a nemáte doma právě místo pro nového pejska či kočičku, můžete pomoci prostřednictvím sdružení Hafo naděje. Mimo finančních prostředků je možné přispět i materiálně, a to nejen nákupem krmení. Hodí se i čistící a desinfekční přípravky, antiparazitika, šampony, prací prášky, staré deky, ručníky, jakékoli vybavení pro zvířata – pelíšky, náhubky, obojky, vodítka, misky, plenky či přepravky.
Díky dobrovolníkům a dárcům může více opuštěných a týraných zvířat najít nové a láskyplné domovy.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Potřebovali pomoc

BŘECLAV (19.4.2024) – V uplynulých dnech strážníci asistovali několika seniorům v nouzi. A nejen jim. …