Formánek a Ošmera byli nejlepší

PŘEROV (Lk) – Chladný vítr a téměř nepřetržitý déšť přivítaly atlety při tradičních prvomájových závodech v Přerově. I přes to byla dosažena celá řada hodnotných výkonů a to ještě příliš silný vítr ochudil rekordní tabulky Břeclavska o nový zápis.

Atleti bojovali na několika frontách. Hlavním bodem závodů byl klasický pětiboj mužů, kde startovali také dva závodníci Lokomotivy Břeclav a vedli si velmi dobře, když obsadili první dvě místa v celkovém pořadí. Vyhrál nejstarší závodník celého startovního pole Adam Formánek (na snímku), který neměl úlohu nijak lehkou. Již v první disciplíně bojoval s nepřízní osudu, když první dva skoky v dálce přešlápl a musel zajišťovat další účast v soutěži skokem na jistotu (596). Zato v oštěpu si vše vynahradil, když si výkonem 56,59 vytvořil nový osobní rekord. Na 200 m zaběhl čas 23,24, disk vyhrál výkonem 41,38 m a závěrečných 1.500 m zaběhl za 4:39,46. Celkově nasbíral 3.405 bodů.

Marek Ošmera prošel pětibojem celkem bez zakolísání a měl ve stejných disciplínách následující výkony: 677 – 51,75 – 23,09 – 40,74 – 5:14,78, celkový zisk 3.310 bodů.

Ve sprinterském trojboji si vítr zahrával se závodníky jak chtěl. Zatímco junior Gremlica prošel disciplínami bez nedovolené podpory větru a vytvořil si osobní rekord 2.311 bodů, v ženách měly sestry Lánské smůlu. Mladší Kristýna měla všechny tři běhy s nedovoleným větrem, který ji ochudil o osobní rekord na 60 m (8,07) a časy na 100 m (12,75) a 200 m (26,41). Její sestra Jana má nový osobní rekord na 60 m 8,48, ale 100 (13,53) a 200 m (28,90) zaběhla s nedovoleným větrem 2,4 a 2,6 m za vteřinu. Kristýna skončila třetí, Jana sedmá.

Ve vrhu koulí vyhrál Jakub Lacina (11,32) stejně jako v oštěpu (47,38), v disku byl pátý (32,91). Výrazně se zlepšil dorostenka Leona Vargová v disku na 34,43, což je letošní nejlepší výkon v Česku a současně třetí nejlepší výkon v historii kilového disku dorostenek. Vyhrála i vrh koulí (10,78), v oštěpu byla pátá. Štěpánka Ošmerová vyhrála disk žen výkonem 26,95. Ve Velké ceně Přerova na 1.500 m doběhl junior Přikryl na šestém místě v čase 4:40,85.

David Bartal: Lvice jsou super parta

Fosfa SPORT – HC Lvi Břeclav Trenérem roku 2023 byl za hokejový klub FOSFA HC …