Festival Jeden svět bojuje proti předsudkům

MIKULOV (lk) – Narušit pohodlné nevědomí šířící se českou společností je cílem 17. ročníku celorepublikového festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, letos s podtitulem Praskněte své bubliny!

V Mikulově se snímky o lidských právech budou promítat od 16. do 22. března v místním kině a město se do festivalového dění zapojí již po šesté.
Jeden svět letos vzniká ve chvíli, kdy světem hýbou zásadní události, jako útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině, rozpínání Islámského státu či nárůst rasismu v České republice, podporovaný mnohými politiky. „Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto reagujeme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, uzavíráme se do mentální rezervace. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Upozorňuje zároveň, že takový pasivní postoj je zvlášť v dnešní globalizované době nebezpečný.
„Praskněte bubliny předsudků, pohodlného nevědomí a fám a přijďte se podívat do mikulovského kina. Ve všední dny poběží vzdělávací projekce pro žáky a studenty místních škol a o víkendu má možnost zhlédnout dokumentární filmy veřejnost. Snímky se věnují například tématu duševního zdraví, moci médií či environmentální tematice,“ zve Sylva Chludilová, produkční festivalu.
Anotace jednotlivých dokumentů, informace o začátku projekce a o vstupném jsou dostupné na webu města Mikulov.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …