Dohoda o budoucnosti hustopečské nemocnice je schválena

HUSTOPEČE (ds) – Posvěceno. Krajští i hustopečští radní schválili dokument, který řeší budoucí chod nemocnice Hustopeče.

Takzvanou dohodu o restrukturalizaci stvrdili na svých jednáních tento týden. Platit by měla od 1. března 2015. Sdělila to starostka Hana Potměšilová na veřejném zasedání zastupitelstva města Hustopeče ve čtvrtek 19. února.

„Dokument utlumil ztrátové provozy a ty neperspektivní vytáhl nahoru. Posílil naopak činnosti, které výkony mají, to jest lůžkovou i ambulantní část,“ upřesnila starostka a doplnila. „V nemocnici zůstanou veškeré ambulance co doposud, rozšíří se lůžka následné péče, naopak skončí operativa, to znamená, že chirurgické oddělení nebude,“ dodala.

Prohlášení starostky vzbudilo obavy u opozičního zastupitele Jiřího Kadrnky, který podané informace vyhodnotil jako omezení zdravotnických služeb pro veřejnost. „Neudržela se akutní péče, přicházíme o ni. Z nemocnice se stává poliklinika,“ obává se. Dostalo se mu ujištění, že navzdory ukončení akutní péče se nejedná o konec nemocnice. „Na dohodě pracoval tým odborníků, pracoval s čísly, řešil kapacitu zařízení. Souhlasily s ní všechny tři strany (město, kraj i zdravotní pojišťovna, poznámka redakce),“ ujistila starostka.

Podle zastupitele Milana Poula, který je pověřen dočasným vedením nemocnice a je zároveň lékařem v hustopečské nemocnici, zůstává provoz i nadále ve formě interního oddělení. „Jednodenní chirurgie nepodávala žádné výkony a byla ztrátová. Proto bude ukončena. Ostatní ambulance budou běžet dál,“ doplnil. Podle Poula akutní péče skomírá. Dle jeho vyjádření začala být ztrátová asi před 15 lety, v první fázi restrukturalizace nemocnice. „Tehdy jsme přišli například o porodnici. Nyní musíme hledat spojence, který pomůže překlenout toto období a zachovat zdravotní péči obyvatelům města,“ zdůraznil.

S restrukturalizací souvisí také převod pěti sanitek z nemocnice do správy města. To uzavře smlouvu se soukromým provozovatelem. Důvodem je ztrátový provoz. „Za minulý rok se náklady na dopravní zdravotní službu vyšplhaly k částce kolem 750 tisíc korun. Navíc by se muselo investovat do vybavení sanitek,“ odůvodnila tento krok právnička úřadu Alena Fantová. Návrh schválili zastupitelé většinou hlasů.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Peníze letadlem nepřiletěly

HODONÍNSKO: Investování do kryptoměn přineslo během krátké doby nemalé ztráty.  Čtvrt roku žil šedesátiletý muž …