Divadlo Bedřicha Kaněry uvede novou hru

BŘECLAV / aula Obchodní akademie

dovoluji si Vás pozvat na premiéru našeho nové hry s názvem Normální debil aneb dětství puberťáka za socialismu, kterou představíme v aule naší školy (část OA) v sobotu 8. dubna v 18:00 h. Přijďte si zavzpomínat. Představení není vhodné pro děti do 12 let a upozorňujeme raději předem, že se v něm vyskytují hrubé a vulgární výrazy (občas).

Těšíme se na vás

Dana Vilímková a soubor

Slovo autora

Motivací k napsání divadelní hry Normální debil bylo zaznamenat formou humorných historek fragmenty mého dětství prožitého v socialistickém Československu. Psaní o vlastním dospívání mě inspirovalo k přemýšlení o závažných otázkách. Proč jsem takový, jaký jsem? Proč se vztekám, strachuji, neustále spěchám, řeším věci, které nemusím, starám se o to, co bude, ne o to co je, nebo proč mi tolik záleží na tom, co si o mně budou myslet ostatní? Může za to moje dětství – výchova rodičů? Rodina a rodičovská výchova má zásadní vliv na zformování osobnostI dítěte, ale jestli to tak opravdu je, co s následky chyb výchovy můžeme udělat a nakolik můžeme změnit sami sebe jako dospělí? Jde to vůbec?

Při besedách po autorských čteních své knihy jsem se setkal často s názory lidí, vyrůstajících tak jako já v bezproblémových rodinách, které vyjadřovali nespokojenost s osobnostním „naprogramováním“ v dětství. Shodli jsme se, že to má zásadní vliv na kvalitu života. Ale jaká je vlastně ta „správná výchova“? Myslím, že důležité je uvědomit si, že existuje mnoho způsobů výchovy, ale žádný není bez chyb. A že právě proto musíme v tomto směru usilovat o sebevzdělávání a snažit se počet chyb (kterých se nevyvaruje žádný rodič) eliminovat na minimum. Měli bychom mít na paměti, že nejde jen o nás a naše děti teď a tady, ale že modely a stereotypy chování v rodinách se přenáší z generace na generaci a že v širších souvislostech platí, že to jak vychováme své děti v současnosti, tak bude fungovat celá společnost v budoucnosti.

Ale abych se vrátil zpět k rodinným historkám: mám potvrzeno, že důležitým činitelem pro optimální vývoj osobnosti dítěte a fungování harmonické rodiny je humor. Například v mém dětství, když doma vznikl nějaký konflikt, nebo napjatá atmosféra, byl to většinou právě humor, který pomohl odlehčit situaci. Takže i já vám přeji, pokud jste z jakýchkoliv důvodů napjatí a ve stresu, ať se při tomto představení uvolníte a kousek pohody si odnesete i s sebou do vašich domovů. Příjemnou zábavu.

Rober Bellan

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …