foto:ararauna.cz

Chovatelům chybí generace pokračovatelů

BŘECLAV – V kryté hale bývalého cukrovaru se v pátek a v sobotu konala Okresní výstava drobného zvířectva, kterou pořádal Český svaz chovatelů Okresní výbor Břeclav. S jeho místopředsedou Dušanem Semem jsme si povídali o samotné výstavě i o současné situaci chovatelů v našem okrese.

Jak často pořádáte okresní výstavy?

Jednou za rok je pravidelně tato výstava tady v hale. Na této výstavě jsou i zvířata prodejná – asi 50 králíků, nějaká drůbež, ale pořád je to výstava, nikoli burza nebo trh. Ty bývají každou třetí neděli v měsíci. Pak děláme okresní výstavu mláďat, ta bývá většinou někde v rámci okresu, letos to bylo ve Velkých Bílovicích.

 Jaká je letošní účast chovatelů?

Vystavuje asi sedmdesát chovatelů. Celkem je tady 250 králíků, necelých 80 voliér drůbeže a 220 holubů.

 Kolik lidí se na Břeclavsku chovem drobného zvířectva zabývá?

My máme na okrese registrovaných cca 150 chovatelů. Věkový průměr je teda vysoký, určitě bychom přivítali zájemce z řad mladých chovatelů. Dnes vystavuje devět mladých chovatelů.

 Dříve bývalo mnoho chovatelských kroužků, to už dnes nefunguje?

Tady na okrese nemáme bohužel nikoho, kdo by se tomu věnoval, ale chceme se do toho pustit. V některých jiných okresech ty kroužky fungují. My máme docela silnou základnu ve Velkých Bílovicích, tam se to docela daří, ale v některých obcích bohužel organizace zanikají.

 Jak vůbec v dětech vzbudit zájem o chovatelství?

Ideální je, někam je vzít, aby to viděly, třeba na takovouto výstavu. A také jít jim příkladem, protože většina mladých chovatelů jsou potomky chovatelů. Ale víte, jak to dneska je, i na dědinách zvířat obecně ubývá a prioritou mládeže jsou tablety a počítače. Přitom je to skvělý koníček pro odpočinek a budování si vztahu k přírodě. Pokud už děti zvířata „chytnou“, neměli by jim rodiče bránit. Jsou i děti, které by měly zájem, ale rodiče to nepodporují, protože je to živý tvor a požaduje trošku větší péči než počítač, který se dá vytáhnout ze zásuvky.

 

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Svět kostiček – SEVA POHÁDKA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Muzeum pod vodárnou 21. 2. – 5. 5. …