Česká republika se stala množírnou Evropy

Ve 24 z 28 států EU funguje centrální evidence psů, která nastavuje překážky ilegálnímu byznysu se psy. V Česku žádnou takovou evidenci nemáme, a i proto vzkvétá množírenský byznys. Ilegální velkochovy psů nejenom že podvádějí české občany, kteří si chtějí pořídit štěně určitého plemene, ale také masově exportuji týraná zvířata do ostatních zemí Evropské unie.

Boj množírnám proto vyhlásil dlouholetý kynolog a předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat při Ministerstvu zemědělství – poslanec Radim Fiala, který spojil své síly s právníky z neziskové organizace ANIMAL EYE a dalšími odborníky na oblast ochrany zvířat a welfare a společně připravili návrh zákona o zavedení identifikace psů a centrální evidence. Tento návrh byl dnes představen na půdě Poslanecké sněmovny. Úprava je koncipována jako základní element pro případné další legislativní změny a již teď se těší obecné podpoře od mnoha Fialových kolegů napříč politickým spektrem.

„Paragrafové znění navrhované úpravy bude v příštích dnech projednáno zejména se zástupci Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy a dalších dotčených institucí   a rovněž se zástupci místních samospráv tak, aby do Poslanecké sněmovny odešel návrh, který v každém slově vyjádří všeobecnou shodu všech zainteresovaných subjektů,“ uvedl předseda ÚKOZ Radim Fiala.

Návrh zavádí dva základní instituty, a to plošné povinné čipování psů a dále dvoustupňový centrální registr psů. „Tato opatření by měla položit základ pro lepší vymahatelnost stávajících předpisů a zároveň pro využití výhod, které čipování přináší, jako je zvýšení efektivity správy poplatku ze psa a snížení počtu zatoulaných a opuštěných psů přijímaných do útulků a jejich rychlé navrácení původnímu majiteli,“ uvedla advokátka a předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE Zuzana Rennerová….

zdroj: www.parlamentnilisty.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Luňák pozřel jed

HODONÍNSKO, BŘECLAVSKO: Policisté zjišťují příčiny uhynu dravců. Policisté na Hodonínsku a Břeclavsku zjišťují okolnosti několika …