Pondělí , 15 Červenec 2024

Cabernet Moravia z Kobylí šampionem Národní soutěže vín

Šampionem Národní soutěže vín velkopavlovické vinařské podoblasti se stalo víno Cabernet Moravia GALLERY 2013, jakostní víno odrůdové z vinařství PATRIA Kobylí, a. s. Hrozny pochází z viniční trati Nívky ve vinařské obci Kobylí. Vítězný Cabernet Moravia se zároveň stal vítězem kategorie červených vín.

O Velkopavlovicku se říká, že je srdcem našich červených vín, což se zde potvrdilo. Navíc na odrůdě, která je na Moravě doma a byla zde byla vyšlechtěna. Vítězný Cabernet Moravia se zároveň stal vítězem kategorie červených vín. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Část tohoto vína jsme nechali zrát ve velkých ležáckých sudech a část v sudech barikových. Spojením pak vzniklo víno sytě červené barvy s jemným skořicovým odleskem, který právě vypovídá o zrání v dubových sudech. Vůně je ovocitá a prostupují jí čokoládové a vanilkové tóny. Chuť je plná, extraktivní, harmonická s nádechem peckových plodů a drobného lesního ovoce. Víno se vyznačuje dlouhou dochutí, ve které se opět projevuje vanilka,“ přiblížil svého Šampiona hlavní technolog vinařství PATRIA Kobylí Marcel Lanžhotský.

Do soutěže přihlásilo 62 vinařů a vinařských firem 359 vzorků vín s původem hroznů ve velkopavlovické vinařské podoblasti. Odborná komise z nich ocenila 32 zlatou, 74 stříbrnou a 9 bronzovou medailí. Do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín postoupilo z velkopavlovické vinařské podoblasti 296 vín.

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

Pro veřejnost proběhne Výstava Národní soutěže vín velkopavlovické v sobotu 22. srpna ve společenském domě v Hustopečích (Herbenova ulice), kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat soutěžní vína a posoudit jejich kvalitu ve světle hodnocení odborné poroty.

zdroj: omnimedia.cz

 

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …