Na přehlídce se představí i divadlo Prkno z Veverské Bítýšky

Břeclavská opona se rozhrne pro ochotníky

BŘECLAV (tz) – Tři divadelní představení pro dospělé diváky, dvě pohádky, přednáška o výjezdu brněnských divadelníků do Turecka či herecký seminář. Na konci dubna bude žít Břeclav divadlem po celý víkend.

Místní nadšenci se totiž rozhodli oprášit tradici přehlídky divadelních amatérů a přišli s festivalem Břeclavská opona s podtitulem Blízké setkání divadelního druhu. Hlavním cílem akce tak bude nejen pobavení diváků, ale i setkání a výměna zkušeností zapálených ochotníků na nesoutěžní přehlídce. Za akcí stojí domácí divadelní spolek Břetislav ve spojení Petrem Vlasákem, iniciátorem cyklu Divadelní neděle, které v Břeclavi fungují pravidelně už třetím rokem.

„Na Divadelní neděle zveme do břeclavského kina Koruna téměř každý měsíc. V polovině měsíce na pohádky pro děti, na konci měsíce zase na malá, alternativní či ochotnická divadla. Tradice amatérských divadelních přehlídek je v Břeclavi už od dob manželů Kaněrových zase silně zakořeněná. Přišlo mi tak přirozené vyjít z nedělních setkávání a udělat program na celý víkend. No a protože se s lidmi z divadelního souboru Břetislav už několik let kamarádíme, šli jsme do toho spolu. Přizvali jsme spřátelené soubory i místní divadla,“ vysvětlil vznik přehlídky Petr Vlasák.

Jak dodal, program bude trvat od pátku do neděle a měl by být pestrý. Každý by si tak v něm měl najít to svoje – lehkou komedii, pohádku či novou hru od DS Břetislav. Ten je v posledních letech známý právě nesmlouvavě odvážnou dramaturgií. Úspěch zažil například s černou komedií Mrzák inishmaanský irského spisovatele Martina McDonagha nebo nastudováním Jedlíků čokolády od jednoho z nejuznávanějších současných českých dramatiků Davida Drábka. „Na Břeclavské oponě chceme poprvé představit autorskou hru, kterou napsal náš člen Martin Sítek a nazkoušel ji s pomocí kmenové režisérky Břetislavu Jany Vrzalíkové. Hra se jmenuje Vladimír a Věnek: V Háji. Bude to božská satira,“ pozval za divadelní soubor Břetislav na nedělní premiéru Antonín Průdek.

Blízké setkání divadelního druhu v Břeclavi zahájí 24. dubna večer v Dělnickém domě nevázaná komedie valašskomeziříčského divadla Schod. Sobotní program bude pokračovat odpolední pohádkou v parku u nádraží, přednáškou o divadelních zážitcích v Turecku, komedií divadla Prkno z Veverské Bítýšky. V neděli odpoledne zase sehraje pohádku pro děti studentské Divadlo Bedřicha Kaněry a dojde i na herecký seminář. Premiéra nové hry pořádajícího souboru je v plánu v kině Koruna v neděli večer. Vstupné bude na všechna představení jednotné, symbolických padesát korun.

Bližší informace najdou zájemci na facebooku události a webových stránkách www.divadlo-bretislav.cz a www.divadelni-nedele.webnode.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …