Bratislavské vánoční trhy jsou lákadlem nejen pro místní Foto: Jiří Holobrádek

Bratislavské trhy mají tu pravou předvánoční atmosféru

BRATISLAVA (juh) – Shon, nervozita, horečné shánění dárků na poslední chvíli – nic takového vám Bratislavské vánoční trhy nenabídnou. Zato tam najdete příjemnou předvánoční atmosféru, usměvavé návštěvníky a nepřeberné množství voňavých dobrot.

Vánoční trhy měly být pozvánkou obyvatelům města a jeho návštěvníkům ke společnému prožití adventního času v historickém srdci hlavního města Slovenska. A Bratislavané tuto pozvánku přijali. A nejen oni. Trhy na Hlavním a Františkánském náměstí se staly oblíbeným cílem i pro zahraniční návštěvníky. Pro mnohé Vídeňáky se právě komornější atmosféra a duch trhů staly důvodem předvánoční návštěvy Bratislavy. Trhy si vybudovaly pověst jedné z nejpopulárnějších společenských akcí adventního času v Bratislavě. Rostoucí zájem veřejnosti měl za následek postupné rozšiřování trhů. Počet stánků se po desetiletí existence více než zdvojnásobil, trhy se rozšířily i do přilehlých nádvoří a náměstí.

Bratislavské vánoční trhy jsou charakteristické svým vytříbeným sortimentem vánočního občerstvení. Jeho charakter odpovídá tradiční národní gastronomii. Cikánská pečeně, pečené klobásy, chléb se sádlem a s cibulí, pagáče, lokše s nejrůznějšími náplněmi, zelňačka, vařený punč, víno, grog. Nechybí drobné pečivo, oplatky, perníky, med nebo vánoční medovina. Zakázaný je prodej tvrdého alkoholu, ale i čepovaného piva.

Tradiční charakter zboží je nejdůležitějším kritériem výběru prodejců na vánočních trzích. Na pultech stánků tak lze najít bezpočet drobností, které dotvářejí atmosféru blížících se svátků a zdůrazňují jejich starosvětský charakter. Dřevo, sklo, kůže, proutí, šustí nebo včelí vosk jsou materiály, ze kterých se vyrábějí prodávané užitkové a dekorační umělecké předměty.

Vánoční trhy byly zahájen rozsvícením vánočního stromu v pátek 21. listopadu a návštěvníkům budou k dispozici až do pondělí 22. prosince, každý den od 10 do 22 hodin.

Vánoční trhy se na bratislavském Hlavním náměstí uskutečnily poprvé v novodobé historii v roce 1993. K trhům neodmyslitelně patří také hudba a kultní program, kteří vkusně dotváří vánoční atmosféru. A pokud byste si chtěli po dobrém jídle i zasportovat, vezměte si s sebou do Bratislavy brusle. Veřejné kluziště je na Hlavním náměstí, přímo před Slovenským národním divadlem.

Před Slovenským národním divadlem si můžete i zabruslit Foto: Jiří Holobrádek
Před Slovenským národním divadlem si můžete i zabruslit
Foto: Jiří Holobrádek

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …