Foto:sumpersky.rej.cz

ZTePilí muži se vydali ze severu na jih

LANŽHOT – Dva muži, dvě neurologická onemocnění, 269 kilometrů pěší chůze a především odhodlání pomoci dobré věci.

Tak zní podtitul akce ZTePilí muži na cestách, která má seznámit veřejnost s výzkumem kmenových buněk. Potrvá od 25. srpna do 12. září a zapojit se do ní můžete i vy. Projekt ZTePilí muži na cestách je založen na túře dvou vysokoškolských studentů trpících neurologickým onemocněním, kteří chtějí ve dnech 25. 8srpna až 12. září přejít celou Moravu ze severu na jih. Jak už grafická podoba názvu napovídá, oba organizátoři jsou majiteli průkazu zdravotně postižených ZTP.

David Szotkowski, kterému je 21 let, trpí spinální svalovou atrofií III. typu. Nemoc se projevuje ochabováním svalstva celého těla, potížemi s chůzí do schodů či zvedáním se z nižších poloh. Nemocí trpí od svých 12 let a má stále zhoršující se průběh.

Miroslavu Večerovi je 22 let a má rozštěp páteře. Od šesti let je upoután na invalidní vozík. Ani tato nemoc mu však nebránila, aby se v letech 2012 a 2013 stal mistrem vozíčkářské florbalové ligy.

„Chceme ujít 269 kilometrů. Začínáme v nejsevernější obci ve Slezsku v Bílé Vodě a po devatenácti dnech dojdeme do nejjižnějšího místa –  Lanžhota,“ vysvětlil Miroslav Večeřa.

Společně s Davidem Szotkowským bude na cestě informovat širokou veřejnost o problematice výzkumu a využití kmenových buněk a vybírat peníze pro Lubomíra Kopala z Bruntálu, který trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jemuž by v léčbě zásadním způsobem pomohla aplikace kmenových buněk. Ta stojí 150 tisíc korun. Nicméně, pomoci může jakákoli částka.

„Pokud trpíte nevyléčitelnou chorobou nebo jste upoutáni na vozík, máte dvě možnosti, jak dál žit. Můžete to vzdát a přežívat ze dne na den, nebo jít a udělat něco proto, aby i těm ostatním, kteří jsou nemocní, mohl jednoho dne někdo říct: Máme pro vás lék, který vás vyléčí,“ upozornil David Szotkowski.

Cestu Davida s Mirkem můžete sledovat na blogu http://ztepilimuzi.blog.cz/. Z něho se dozvíte nejen to, jak na tom kluci jsou, ale také co už zažili a co je teprve čeká. A pokud budete mít čas a chuť, můžete jít část trasy s nimi.

Anna Kociánová

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …