Družstvo žáků ZŠ Kupkova vystoupilo při vyhlášení výsledků republikového finále v atletickém čtyřboji na nejvyšší stupeň. Foto: David Starnovský

ZŠ Kupkova je v atletice nejlepší v ČR, k elitě patří i gymnazistky

BŘECLAV (pp) – Obrovského úspěchu dosáhli starší žáci ZŠ a MŠ Břeclav, Kupkova v republikovém finále Atletického čtyřboje.

Kupkova škola byla v letošním roce pořadatelem této soutěže školních družstev a na stadionu Lokomotivy se sešlo čtrnáct vítězů krajských přeborů žáků a třináct družstev žákyň z celé republiky. Bylo mezi nimi několik medailistů z atletického mistrovství republiky a lídrů letošních atletických tabulek, což slibovalo vysokou sportovní úroveň.
Žáci z pořadatelské Kupkovy školy vstoupili do soutěže výborně a šedesátimetrový sprint zvládli na hranici svých osobních rekordů. To je po první disciplíně vyneslo do vedení před ZŠ Olomouc, jež do finále postoupila s nejvyšším bodovým ziskem. Erik Veselý byl časem 7,40 nejrychlejší ze všech, Jan Vašíček za 7,66 čtvrtý a Adam Horák se 7,70 sedmý.

Druhou disciplínou byly skoky, ve které polovina závodníků pětičlenného družstva skáče do dálky a druhá část družstva do výšky. Ve výšce se dobře vedlo Filipu Královi, jež se solidními 165 cm skončil osmý. Ještě lépe se dařilo dálkařům. Horák skočil 590 cm a Veselý 582 cm a obsadili tak páté a šesté místo. V celkovém pořadí to znamenalo po skocích druhé místo se ztrátou 200 bodů na Olomouc.

DSC_3177

Parádní disciplínou jsou pro Kupkovu vrhy a hody, zde si ještě někteří vytvořili nové osobní rekordy a vrátili se v celkovém pořadí opět do vedení. Veselý potvrdil kvality z oštěpařského tréninku a v hodu kriketovým míčkem zvítězil, neboť jako jediný přehodil 80 metrů výkonem 80,92. Jen silný protivítr, který strhával lehký „krikeťák“, zabránil Erikovi přehodit vytouženou devadesátimetrovou hranici, neboť v krajském finále již hodil přes 86 metrů. Horák se posledním pokusem v kouli dostal na výborných 12,73 metru, což znamenalo 3. místo, Dalimil Mikyska si připsal osobní rekord 12,31 a rovněž Král zabojoval, poprvé překonal o devět centimetrů jedenáctimetrovou metu a skončil na 14. místě. Ve vrzích Kupkova porazila Olomouc o 445 bodů a do závěrečného kilometru nastupovala z první pozice.

DSC_3199

Závěrečných tisíc metrů po celodenních bojích v tropickém dni dokáže ještě celkovým pořadím zamíchat a vyžaduje od všech obrovskou dávku bojovnosti. Po poledni nastupovala družstva dle průběžného pořadí ke kilometrové vytrvalostní trati a břeclavští běželi v posledním finálovém běhu v přímém souboji o medaile s družstvy Olomouce, Pardubic a Vlašimi. Ve všech rozbězích chlapci dosahovali vynikajících časů a dokonce K. Kulíšek z Nového Města na Moravě se časem 2:46,24 dostal do čela republikových tabulek. Břeclaváci zabojovali a Veselý časem 2:54,89 byl na výborném čtvrtém místě, Vašíček si vytvořil stejně jako Mikyska „osobák“ a s časy 3:07,30 a 3:14,61 obsadili 21. a 37. místo. Tím, že v přímém souboji chlapci poráželi své olomoucké protivníky, tušili, že jsou velmi blízko obrovskému úspěchu, jenž neohrozili ani mohutně finišující žáci z Pardubic, kteří v poslední disciplíně odsunuli Olomouc na třetí místo. Celkový úspěch podtrhl ještě Veselý, který získal 2.586 bodů a byl ze všech účastníků na druhém místě.

DSC_3196

Družstvo Kupkovy ve složení Erik Veselý, Jan Vašíček, Adam Horák, Filip Král a Dalimil Mikyska pod vedením učitele Petra Pláteníka dokázalo porazit soupeře ze sportovních atletických škol a atletických oddílů, které mají větší hodinové dotace na výuku i trénink. Potvrdili, že atletika je základ i pro ostatní sporty, neboť pouze Veselý s Horákem mají atletiku jako specializaci. Doplnili je hokejisté Král s Mikyskou a stolní tenista Vašíček, proto je potřeba vyslovit uznání i jejich trenérům.

Postup do republikového finále si vybojovaly také dívky z břeclavského gymnázia. Mezi třinácti vítězi krajských kol si nevedla děvčata špatně, po třech disciplínách dokonce sahala na medailové pozice. V závěrečném běhu na 800 metrů však neodolala náporu dalších družstev a ve velice vyrovnaném závodě obsadilo nakonec družstvo břeclavských gymnazistek deváté místo v republice.

Z jednotlivých výsledků: 60 m: 15. B. Hrozková 8,73. 800 m: 17. K. Darmovzalová 2:46,96, 28. J. Komínková 2:50,05. Skok vysoký: 3. J. Komínková 152, 14. B. Hrozková 140. Skok daleký: 3. K. Darmovzalová 482, 19. B. Vrzalová 418. Vrh koulí: 8. J. Komínková 8,92á, 9. B. Vrzalová 8,87, 14. B. Hrozková 8,25. Hod míčkem: 12. K. Darmovzalová 42,56o. Úspěšné družstvo v soutěži vedli učitelé Zbyněk Chlumecký a Jiří Petrjanoš.