Pondělí , 15 Červenec 2024
ZŠ Hraničářů Mikulov, foto:www.zsmikulov.cz

Zpřísňují pravidla pro vstup do škol

BŘECLAVSKO – Na tragickou událost ve Žďáru nad Sázavou, při níž rukou psychicky nemocné ženy zemřel patnáctiletý školák, reagují i ředitelé škol na Břeclavsku.

Proběhla schůzka ředitelů s Policií ČR, v některých školách zavádějí nová pravidla, která mají zvýšit bezpečnost žáků. Na Základní škole Slovácká v Břeclavi plánují napojení stávajícího školního kamerového systému na Městskou policii v Břeclavi. Na městskou policii bude napojeno také takzvané panik tlačítko, připravují se preventivní programy pro žáky i učitele.  „Jsme školou velkou, s mnoha vstupy. Na jednu stranu chceme být školou otevřenou, ale zase zde vzniká jiné nebezpečí. Chtěla bych rodiče také požádat o omezený vstup do školy, pokud jdou jednat s učiteli, prosím o nahlášení v kanceláři. Věřím, že danou situaci pochopí. Jde nám přece o bezpečnost dětí,“ uvedla ředitelka školy Iva Jobánková.

Základní školu Hraničářů v Mikulově čekají změny v příštím roce. „Nejprve bych chtěl vyslovit obrovské zklamání nad vystoupením našich politiků a různých jiných činitelů. Až se něco stane, začnou se předhánět v tiskových konferencích a slibovat občanům nemožné. Nás by ale spíše zajímalo, co dělali do této doby. Každá škola má jiné podmínky, dle kterých si vytváří své zabezpečení. Domnívám se ale, že vzhledem ke složitosti provozu a chodu nelze stoprocentně zajistit školu proti vniknutí cizí osoby. Příští rok nás čeká výměna všech oken a dveří budovy. Spolu s tím chystáme řadu změn, které by měli eliminovat toto riziko na minimum,“ sdělil ředitel Karel Pavlík.

Zabezpečení Gymnázia Břeclav hodnotí jeho ředitel Josef Drobilič jako odpovídající a plně funkční, žádné novinky v této oblasti neplánuje. Podobně je tomu u Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav. Ředitel Jaroslav Glier popsal současnou situaci: „Bezpečnosti žáků na škole, a tím i vytvoření systému zabezpečení proti vniknutí a pohybu cizích osob, je preventivně věnována trvalá pozornost ze strany vedení školy. V souvislosti s tragickou událostí ve Žďáru nad Sázavou byla záležitost předmětem diskuze na jejímž základě a po prověření  účinnosti nastaveného systému nepřipravujeme žádná mimořádná opatření. Všechny objekty školy jsou zabezpečeny elektronickým vstupním systémem a v objektech „průmyslovky“ a „učiliště“ jsou vytvořena pracovní místa vrátných. Musím však podotknout, že sebedokonalejší systém  nezajistí 100% jistotu, že se do objektu nedostanou nepovolané osoby.“

Inovace v zabezpečení často brzdí vysoké náklady na různá technická vylepšení.

Na gymnáziu ve Velkých Pavlovicích se přesto snaží vstup do školy lépe monitorovat. „Chápu, že v současné době je ze strany médií zvýšený zájem o zabezpečení školy. Ze strany vedení školy je tento zájem neustálý, protože bezpečnost žáků je pro nás prioritní. Za sebe bych ještě dodala, že je mi nesmírně líto zmařeného mladého lidského života, trápení rodiny, ale i negativního dopadu na školu. Zabezpečení naší školy je zajištěno standardním způsobem. Žáci vchází do školy vchodem, který je určen pouze jim, u těchto dveří stojí ráno školník. Po začátku vyučování jsou dveře uzamčeny. Jsme gymnázium menší, proto své studenty většinou známe. Návštěva nebo žák přicházející od lékaře v dopoledních hodinách vstupuje do školy hlavním vchodem, který je opatřen elektronickým vrátným a kamerou. Návštěva se musí hlásit na sekretariátu, bez toho jí je vstup do školy zakázán. Mírně problematické je propojení naší budovy se základní školou, nedovedeme kontrolovat návštěvnost, to je oboustranné.  Víme však, že podobný bezpečnostní systém funguje i na základní škole. V rámci ŠVP se žáci seznamují s ochranou člověka za mimořádných událostí, prevencí sociálně patologických jevů. Navíc školní řád upravuje podmínky chování, bezpečnosti a ochrany zdraví žáků. Po žďárském incidentu proběhly třídnické hodiny opakující žákům bezpečnost za mimořádných situací. Již dříve jsme uvažovali o zavedení bezpečnostního systému v podobě např. čipových karet. Vše je však otázkou financí. Prosazujeme zpřísnění kontroly příchozích osob, v nejbližší době v podobě zavedení elektronického vrátného u vchodu pro žáky. Příští školní rok bychom rádi v zabezpečení školy pokračovali, nechceme se spoléhat pouze na lidský faktor. V otázce bezpečnosti školy bychom chtěli nadále využívat kombinaci elektrotechnického zabezpečení a přítomnosti pracovníka školy,“ popsala situaci na gymnáziu zástupkyně ředitele Renata Bláhová .

 

 

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …