Do hodonínské zoo se opět vrátil tukan obrovský. Foto: Bohuna Mikulicová

Zoo Hodonín v nové sezoně představí mláďata i novinky

HODONÍN (lip) -Mezinárodním dnem ptactva, který se už sto osm let po celém světě každoročně slaví prvního dubna, zahájí hodonínská zoo novou návštěvnickou sezonu.

Novinkou a zároveň největším lákadlem nejen o svátku všech ptáků zajisté bude pár nádherného tukana obrovského. Fešáka vyznačujícího se krásnou barevností a zejména obrovským, žlutooranžovým zobákem zoo získala z farmového chovu v jihoamerické Guineji prostřednictvím zooparku v ruské Penze. Dvouletý pár, jenž odtamtud do Hodonína doputoval na sklonku minulého roku, zaujal místo v pavilonu exotů, a nahradil tak své předchůdce, kteří postupně vyhynuli na jaterní nemoc zvanou hemochromatóza. „Jde o nemoc, s níž si chovatelé moc nevědí rady a která je postrachem všech plodožravých ptáků, tukanů obzvláště. Proto také sehnat tukana obrovského představovalo více než roční anabázi. Jsme rádi, že se to nakonec podařilo a že znovu budeme moct tohoto nádherného ptáka představit našim návštěvníkům,“ řekl ředitel zoo Martin Krug.

Fešní tukani ale nebudou jedinou novinkou z ptačí říše, kterou o letošním prvoaprílovém úterý hodonínská zoo představí. Z německého Wuppertalu totiž získala a minulý týden si přivezla sedmiměsíční samici krásného jeřába mandžuského, jíž zoolog dopároval z Lešné již dříve přivezeného rok a půl starého samce. „Jde o jednoho z největších a nejvzácnějších jeřábů, kterých jsou na světě desítky druhů. Proto ani jeho nebylo lehké získat. Jeli jsme pro něj více než tisíc kilometrů a sháněli ho přes půl roku,“ sdělil zoolog Jiří Ingr.

Pár jeřábů bude prozatím obývat jeden z výběhů takzvaného malého kruhu, ale později pro něj bude vytvořena nová expozice, v níž by krása těchto ptáků lépe vynikla. „Teď doufáme, že se nám podaří oba jedince úspěšně spojit a poté co dospějí, což bude kolem tří let jejich věku, budeme moci počítat s odchovy,“ říká zoolog. Ten v současné době očekává dvě až tři mláďata samice výra velkého, která nyní sedí na vejcích. „Domnívám se, že brzy už by z hnízda mohli vykukovat malí výři,“ těší se.

V nové návštěvnické sezoně se budou moci návštěvníci pokochat i v hodonínské zoo prozatím nepříliš zažitými druhy savců, kteří jsou tam teprve od loňska. Vedle překrásného páru čistokrevného tygra ussurijského, samce Igora a jeho družky Raji, bude nejspíš lákat duo velbloudů dvouhrbých, takzvaných drabařů, Deliho a Selengy, jež nahradilo někdejší pár dromedárů v jižní části zahrady. Nově přibyli oryxi jihoafričtí, antilopa losí a obnoveno bylo stádečko adaxů nubijských.

K největším tahákům letošní sezony v oblasti savců bude ovšem nepochybně patřit pár rozkošných lvů jihoafrických, kteří se vyznačují vzácným zbarvením. „Roztomilý kluk Samba a jeho neméně půvabná kamarádka Nadiru, kteří se pyšní smetanově bílou srstí, budou určitě v neustálém obležení návštěvníků,“ myslí si mluvčí zoo Bohuna Mikulicová, kterou těší, že dětští i dospělí návštěvníci si už nyní mohou užívat i řady čerstvých mláďátek. „V pavilonu opic  se mohou pokochat pohledem na tamaríny pinčí, v malém kruhu uvidí malou ovečku kamerunskou, u lam zase kluka Bertíka. A budou-li mít štěstí, ve velkém kruhu, v expozici klokanů rudých, spatří z mámina vaku vykukovat klokáně,“ vypočítává přírůstky mluvčí zoo.

Podle ní má zoo připravenu i řadu výukových programů pro předkošláky a školáky, přednášky pro dospělé, komentované prohlídky i prázdninové příměstské tábory.  „A nebudou chybět ani oblíbené kulturně-výchovné akce,“ poznamenává mluvčí. K těm nejoblíbenějším podle ní patří vedle již zmíněného Dne ptactva, na němž si nejednou dávají dostaveníčko lidé s ptačími jmény, také Den Země, Dětský den, Dreamnight pro handicapované děti, rozloučení se školou  i rozloučení s prázdninami, oslava Dne zvířat a Den zdraví, vánoční zdobení stromečků, živý betlém nebo Vánoce pro psí kamarády.  Velké popularitě se pak těší předdušičková akce Strašidelná zoo aneb Noc duchů.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …