Známe finalisty soutěže Vinařství roku 2014

VALTICE (juh) – Soutěž o titul Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná devět finalistů – vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství.

Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 26. března ve  Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako vloni veřejnost. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 32 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. „Změna pravidel ve smyslu poskytnutí rovné šance všem vinařstvím, kterou jsme provedli v loňském roce, přispěla ke zvýšení zájmu hlavně v řadách malých a středních vinařů. Těch se tentokrát přihlásilo o 12% více než v přechozích letech,“ uvedl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodal: „Poprvé v historii soutěže se také do finále probojovalo vinařství, které má výrobu i své vinice v Čechách. Ostatní vinařství jsou opět moravská.“

Porota složená z 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru udělovala v prosinci body přihlášeným vinařstvím a rozhodla o složení finálové devítky, do které se probojovali:

MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

• Vinařství Kořínek

• Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o.

• VÍNO J.STÁVEK

 

STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)

• SONBERK  a.s.

• Vladimír Tetur

• Žernosecké vinařství s.r.o.

 

VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

• CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.

• Vinařství LAHOFER, a.s.

• Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

 

Druhé kolo hodnocení finalistů proběhne 23. – 25. února, kdy skupina dalších odborníků navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku bude u jednotlivých vinařství hodnotit objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

Vítěze letošního ročníku spoluurčí stejně jako loni veřejnost svým hlasováním v soutěži Mediatel Vindemia publica 2014. Lidé budou vybírat ze všech devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu a nově pomocí sms jim mohou zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2014 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá od veřejnosti největší počet hlasů.

Výsledky Vinařství roku 2014 budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 26. března 2015 v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie.

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství.

Držiteli titulu Vinařství roku se dosud stala vinařství Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo, a.s.. V loňském roce se díky hlasům veřejnosti absolutním vítězem stala společnost SONBERK.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …