Zlato putuje do zámoří. Kanada ve finále Hlinkova memoriálu porazila Česko.

Břeclav (Dominik Jakubec) – Finálové utkání Memoriálu Ivana Hlinky nabídlo souboj dvou dosud neporažených týmů, domácí České republiky a Kanady. Zámořskému výběru vyšla skvěle první třetina, po níž Kanaďané vedli již 4:0, a nakonec tak dokráčeli ke svému devatenáctému triumfu na tomto turnaji. Češi se musejí spokojit pouze se stříbrem.

Hned od samého začátku utkání Kanaďané na Českou republiku vlétli. Hrálo se převážně před Vladařem, na kterého létal puk za pukem. Po čtyřech minutách tlak vyvrcholil v akci, kdy Marner přiklepl do jízdy osamocenému Dylanu Stromeovi a ten parádním blafákem poprvé překonal Daniela Vladaře. A brzy bylo pro Čechy ještě hůře. Po obdrženém gólu sice měli chvíli více ze hry, do protiútoku ale vyjela dvojice Nicolas Roy a Lawson Crouse, druhý jmenovaný dostal v úniku dva na jednoho přesný pas a zvýšil na 2:0.

Zámořský výběr v tlaku nepolevoval a i nadále pravidelně zaměstnával českého gólmana. Nakonec Spencerovu střelu zápěstím tečoval těsně před brankovištěm Mitchell Marner a těsně po vypršení přesilové hry přidal další gól. Rozhození Češi začali chybovat v rozehrávce a navíc začali mít také problémy s nedisciplinovaností, což Kanada trestala. V početní výhodě nabil Jérémy Roy Travisu Konecnemu a ten od modré čáry znovu usměrnil puk až do sítě. To bylo moc na Daniela Vladaře, který tak před koncem první třetiny přepustil své místo Aleši Stezkovi.

O přestávce zřejmě trenér Jakub Petr své svěřence uklidnil, na ledě se totiž na startu druhé dvacetiminutovky objevil herně úplně jiný tým, než ten, který led předtím opouštěl. Češi převzali iniciativu a Kanaďané vyráželi spíš do rychlých protiútoků. Po jednom z nich se zaskvěl Aleš Stezka, který proti střele Barzala vymrštil lapačku a po zásluze sklidil aplaus břeclavské arény. O minutu později se navíc Česká republika dočkala branky. Při přesilové hře napřáhl od modré Krenželok a Radek Koblížek v následné skrumáži poslal puk mezi Sawchenkovy betony.

Hra gradovala, Češi vycítili naději a tlačili se dopředu. O to více je ale zpražil pátý gól Kanady. Spencer poslal před branku střílenou přihrávku, do té pouze položil hůl Nicolas Roy a znovu tak zvýšil na rozdíl čtyř branek. Od té doby opět měli navrch Kanaďané a několikrát prověřili Stezku, ten však nehodlal znovu kapitulovat a předvedl několik skvělých zákroků. Když už se zdálo, že druhé dějství skončí za stavu 5:1, nenápadným pokusem nahodil na branku ještě ze středního pásma Lukáš Jašek a k překvapení všech zámořských hráčů včetně Sawchenka propadl puk až do sítě. Skóre tak bylo před závěrečnou třetinou z pohledu domácího týmu přeci jen poněkud nadějnější.

V úvodu závěrečné periody se ale Češi sami připravovali o šance, když se nechali dvakrát poměrně zbytečně vyloučit. Aleš Stezka měl několikrát co dělat, aby javorovým listům zabránil ve skórování, obě oslabení ale nakonec přečkal bez úhony. Co se zámořskému celku nepodařilo v početní převaze, to nakonec vyšlo ve hře pět na pět. Marner nahodil lehký puk od modré, těsně před bezmocným Stezkou ho tečoval Lawson Crouse a srazil ho tak přímo mezi gólmanovy betony.

Bezmoc českých hráčů se projevovala i nadále, jako by na nich byla po náročném semifinále znát únava. Kanada sice šla po sledu dvou vyloučení do tří, krátce po vhazování se ale nechal zbytečně poslat na trestnou lavici David Kaše a z dvojnásobné početní převahy nebylo vůbec nic. Ani s ubíhajícími minutami se sice Češi nevzdávali, do jejich hry se ale vkládala nervozita a nepřesnost. Už si nedokázali vytvořit žádnou větší příležitost, Kanada naopak hlídala luxusní náskok a nakonec si tedy již podevatenácté v historii turnaje a posedmé v řadě dokráčela pro zlato.

Ohlasy trenérů
Jakub Petr (Česko): Druhé místo je skvělý úspěch. V tom je někdy lepší bronz, končíte turnaj výhrou a také máte medaili. Ale musíme se na to podívat realisticky, já klukům za dnešek nemůžu vytknout ani půl slova. Viděli jsme obrovskou kvalitu v podání kanadských hráčů. Mají v týmu některé výborné individuality, ale zkrátka i celkově týmově si zlato rozhodně zasloužili. Proti Kanadě už jsme nestačili ani dopředu, ani co se obrany týče. I únava už se trochu nakumulovala, navíc se těžko dotahuje náskok, který si soupeř vytvoří hned v úvodu zápasu. Ale i tak jsem na kluky hrdý.

Jody Hull (Kanada): Je těžké popsat mé pocity. Jsem moc hrdý na každého hráče. Od prvního exhibičního zápasu, který jsme tu sehráli, až do toho finálového, jsme hráli výborně. Byla tu skvělá parta hráčů. Věděli jsme, že to proti Čechům bude těžké utkání. Také jsme věděli, že je přijde podpořit hodně fanoušků. Makali jsme od samého začátku, a to se vyplatilo. Mohli jsme se spolehnout na všechny čtyři formace, a to je důvod, proč jsme vyhráli.