V neděli se Dvorní divadlo představilo s hrou Kumšt také na nádvoří břeclavského zámku. Foto: Jiří Holobrádek

Zítra startuje divadelní sezóna. Za divadlem se můžete vydat na zámek, na chalupu i do podzemí

VALTICE, LEDNICE, HLOHOVEC – Úderem prázdnin zahájí pravidelný provoz kulturní fenomén Břeclavska – Dvorní divadlo.

Díky loňské úspěšné spolupráci se počet stálých scén s pravidelným programem navýšil na tři, premiéry se chystají dvě – jedna česká, jedna světová. Nenechejte si ujít nevšední kulturní zážitek, kdy máte herce doslova na dosah, na místech s neopakovatelnou atmosférou.

Prubířský loňský rok jasně dokázal, že příjemně chladné Valtické Podzemí je pro divadlo se sklenkou dobrého vína jako stvořené. Milovníci nevšedních kulis zavítají na lednický zámek a intimní hlohovecký prostor pod ořechem a hvězdami pohladí každého. Představení Dvorního divadla v podání brněnských herců opakovaně zcela vyprodávají kapacity svých netradičních scén.

Prázdninová divadelní sezona odstartuje již zítra, v úterý 1. července, hra Loutka, kterou budou střídat představení A taková to byla láska a Kumšt. Ve Valticích v úterý, v Lednici ve čtvrtek a v Hlohovci v pátek a v sobotu, po celé prázdniny. Ve Valticích navíc v nově zrekonstruovaném Františkánském sklepě. Kapacita míst je omezená, proto je dobré si vstupenky rezervovat na www.dvornidivadlo.cz nebo na 608 976 408.

Slibovanou českou premiérou je komedie chorvatského dramatika Miro Gavrana Loutka. Světovou premiéru měla hra v roce 2012 v New Yorku. V titulní roli hry o soužití dokonalé ženy s nedokonalým mužem se představí herečka Marta Ondráčková, divákům známá moderátorka Snídaně s Novou, postavu jejího nerudného partnera vytvoří Zdeněk Černín, který se rovněž ujal režie inscenace.

Ve světové premiéře uvede Dvorní divadlo dramatizaci románu francouzské spisovatelky Anny Gavaldy A taková to byla láska. Ke svému životnímu jubileu si ji nadělil režisér a zároveň představitel hlavní role Zdeněk Černín. Pierre je dle obvyklých měřítek úspěšný šedesátník a za svým životem se může ohlédnout s uspokojením. Děti i snacha ho však mají za „starého vola“ a manželka s ním zůstala, „protože prostě na nic lepšího nepřišla“. Chloe je třicátnice, kterou právě opustil manžel a její již brzy bývalý tchán ji přiváží na svoji chalupu. Je před nimi kromě dlouhé noci i šance začít znovu?

Dvorní divadlo vzniklo pro Lednicko-valtický areál s myšlenkou oživovat zdejší prostory a zajímavá místa. První sezonu divadlo odehrálo na dvorku chalupy v Hlohovci a repertoár tvořila jediná hra. Vloni se čtveřice her odehrána nejen v Hlohovci, ale i na terase či v Rytířském sále lednického zámku a v srpnu i ve Valtickém Podzemí.

Je přímo doporučeno vychutnat si divadelní zážitek se skleničkou něčeho dobrého. Příchozí se mohou těšit na vína z produkce Vinařství Chateau Lednice, které provozuje Valtické Podzemí, vína od místních vinařů, ale i na višňák, který v srpnu vystřídá hroznový mošt a burčák.

Petra Černínová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …