Zfalšované volby, nebo chyba?

BŘECLAV – Jen tři týdny měla břeclavská organizace ČSSD svého předsedu. Minulý čtvrtek se totiž ukázalo, že skutečný volební výsledek se od toho původně ohlášeného diametrálně lišil.

Na funkci kandidovali dva kandidáti – břeclavský starosta a dosavadní předseda místní organizace ČSSD Oldřich Ryšavý a ředitel břeclavského domova důchodců Jaroslav Válka. Na volební schůzi, která se uskutečnila 19. února, volební komise uvedla, že Ryšavý získal potřebných 40 hlasů a jeho protikandidát jen 36 hlasů. Předsedou tedy byl zvolen Oldřich Ryšavý.

„Museli jsme návrh na revizi voleb podat, poněvadž jsme měli odhadnuto, kdo z přítomných členů bude koho volit a ohlášený výsledek těmto předpokladům vůbec neodpovídal.“

Zdeněk Urban, člen břeclavské ČSSD

Sympatizantům Jaroslava Války ale tento výsledek nedal spát, a tak podali podnět okresní kontrolní komisi ČSSD, aby přezkoumala průběh volby předsedy.  „Museli jsme návrh na revizi voleb podat, poněvadž jsme měli odhadnuto, kdo z přítomných členů bude koho volit a ohlášený výsledek těmto předpokladům vůbec neodpovídal. Navíc to bylo již podruhé, co dostal Oldřich Ryšavý přesně potřebný počet hlasů. V minulých volbách 29, v nynějších 40, což je podle mě také podezřelé,“ prohlásil člen břeclavské ČSSD Zdeněk Urban.

Na základě tohoto podnětu se ve čtvrtek 13. března uskutečnilo mimořádné zasedání okresní revizní komise rozšířené o předsedkyni volební komise místní organizace Beátu Opletalovou a ještě jednu členku volební komise. Otevřela se zapečetěná obálka s volebními lístky, které byly znovu přepočítány. A ukázalo se, že pochybnosti byly více než oprávněné. V obálce bylo 78 lístků, z toho dva byly neplatné a 76 platných. Po kontrole revizní komise se zjistilo, že počet hlasů je 38 ku 38 a volby tak skončily bez vítěze. „Nechápu, jak je to možné,“ prohlásila zaskočená předsedkyně volební komise Beáta Opletalová.

Starosta Oldřich Ryšavý se minulý týden k celé záležitosti nechtěl vyjádřit, protože dosud neobdržel oficiální stanovisko okresní revizní  komise. To by mělo být zveřejněno během tohoto týdne.

Je tedy téměř jisté, že se volba předsedy břeclavských sociálních demokratů bude opakovat. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, zda mohla sedmičlenná volební komise udělat takovou fatální počtářskou chybu, nebo zda měl někdo zájem výsledek volby ovlivnit.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …