Železničáři se utkali o titul mistra Evropy. Češi byli třetí

Hustopeče – Challenge Mastronardi – Mistrovství Evropy ve fotbale železničářů se odehrálo v sobotu 6. září na stadionu v Hustopečích. Dvacátého ročníku turnaje železničních zaměstnanců se zúčastnilo 10 týmů z celé Evropy. Český výběr vybojoval bronz.

„Mezinárodní turnaj v malé kopané železničářů Evropy se každý rok odehrává v jiné zemi. Letos to vyšlo na Českou republiku. Dostali jsme tip na Hustopeče, na krásné prostředí ve vinařské oblasti,“ vysvětlil prezident Unie železničních zaměstnanců Stanislav Trojan, proč se železničářské mistrovství Evropy ve fotbale odehrálo v Hustopečích.

Dalším podstatným důvodem byla blízkost dvou železničních uzlů – Brna a Břeclavi. Většina fotbalistů se totiž na mistrovství světa dopravila vlakem. Všichni hráči byli zaměstnanci železnic. Anglie například vyslala do boje o putovní pohár tým drážní policie a tým England Eurostar.

„Když se otevřely v roce 89 hranice, tak jsme si se železničáři z ostatních zemí začali telefonovat, kontaktovat se, protože koleje vedou skrz hranice. Dali jsme se dohromady a to byl základ turnaje. Dál už se to rozvíjí samo,“ zavzpomínal Trojan. Turnaj se letos konal už po dvacáté. Českému výběru se v něm podařilo už dvakrát zvítězit. Putovní pohár a titul mistra Evropy si však letos z Hustopečí odvezlo Rakousko, stříbrnou pozici obsadili Slováci a český tým skončil na třetí příčce.

I když se vždy nepodaří vyhrát, považuje turnaj kapitán českého výběru Miroslav Karda za příjemný bonus. U železnic pracuje jako elektrikář na trolejích a díky fotbalovému mistrovství projel pěkný kus Evropy. České železničáře letos na mistrovství světa reprezentoval už pošesté.

„Většinou už se s těmi kluky na mistrovství známe. Těšíme se na sebe. Vznikla kamarádství,“ svěřil se Karda.

S ostatními hráči z českého týmu se kapitán setká asi pětkrát do roka na nejrůznějších turnajích. Tam také mají jedinou možnost se spolu sehrát a dohromady potrénovat. A že mezi sebou mají čeští železničáři kvalitní hráče, dokazuje i to, že nejlepším brankářem letošního ročníku mistrovství se stal Jan Machek.

železničáři fotbal1 železničáři fotbal2 železničáři fotbal3

(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Peloton Josefa Zimovčáka dorazí do Břeclavi

BŘECLAV / dopravní hřiště v areálu bývalého cukrovaru Josef Zimovčák na svém vysokém kole dorazí …