Zdravotničtí absolventi se v praxi neztratí

BŘECLAV – Mladí absolventi Soukromé SOŠ manažerské a zdravotnické Břeclav, bývalí žáci oboru vzdělání zdravotnický asistent potvrzují, že jsou úspěšní na trhu práce.

Lenka Zálešáková již druhým rokem pracuje ve stomatologickém centru STOMMA v Břeclavi v zubní ordinaci na pozici zubní instrumentářky. „Abych řekla pravdu, tak jsem si nikdy nemyslela, že budu pracovat zrovna jako zubní instrumentářka.  Počítala jsem s tím, že až dokončím školu, půjdu pracovat do nemocnice. Jen tak jsem si zkusila poslat můj životopis právě do stomatologického centra, absolvovala jsem pohovor a ono to vyšlo. A jsem moc ráda, na této práci mě asi nejvíce baví to, že je taková pestrá. Nikdy jsem netušila co všechno můžete u zubaře vidět, hlavně na naší klinice se setkávám asi se vším. Od záchovné stomatologie, přes implantologii až k ortodoncii,“ pochvaluje si svou práci.

08 Zálešáková

Květoslava Dvouletá naopak práci v Nemocnici Břeclav získala: „Nyní pracuji na pozici zdravotnického asistenta na interním oddělení. Pracuji ve směnném provozu na jednom z nejtěžších oddělení, kde je velkým počet pacientů.  Možná se to bude zdát někomu zvláštní, ale k této práci mě přivedly nebo spíše mě pro ni získaly až paní učitelky na praxi v nemocnici. Matematika, fyzika mě nebavily a zdravotní škola se zdála být dobrou volbou. Co tato profese obnáší, jsem nevěděla, ale brzy jsem to zjistila. Je zajímavé sledovat, jak se pacient uzdravuje. Mám vždy dobrý pocit, že i já mám na tom malém zázraku svůj podíl. Je to práce velmi zodpovědná, náročná- fyzicky a mnohdy ještě více psychicky. Je hodně o komunikaci s pacienty a jejich rodinami, a to mě baví.“

Květoslava Dvouletá.Foto: archiv
Květoslava Dvouletá. Foto: archiv

Naopak Ĺudovít Rogoň se za prací vydal do Prahy, kde pracuje jako zdravotnický asistent v jedné z největších nemocnic v Evropě – Fakultní nemocnici v Motole. „Pracuji na klinice, kde se provádějí operace hlavy a krku, na jednotce intenzivní péče. Ta spadá pod 1. Lékařskou fakultu Karlovy Univerzity. Podle mne je nejdůležitější umět pomoci člověku ve chvíli, kdy to potřebuje. Nejedná se jen o fyzickou stránku zdraví, ale i o tu psychickou. Nejvíce mě asi baví, že si umím poradit v takových chvílích, kdy ostatní lidé v určitých situacích ztuhnou a neví, co mají dělat. Navíc na JIP je to i taková chemie, ke které jsem měl v dobách studia také blízko.“ Výběrem povolání pokračuje v rodinné tradici: „Moje máma byla zdravotní sestra a jako malý capart jsem za ní po škole chodil do práce. Byl jsem na nemocniční prostředí docela zvyklý a mám odtud i spoustu zážitků. Jako dítě jsem se po chodbách nemocnice řítil na invalidních vozících s obvázanou nohou a litující babičky mi dávaly čokolády.“

Ĺudovít Rogoň.Foto: archiv
Ĺudovít Rogoň. Foto: archiv

Léta strávená na střední škole už jsou pro úspěšné absolventy jen příjemnou vzpomínkou. „Vzpomínám na střední školu moc ráda. Hlavně na učitele, kteří na nás byli pořád tak hodní i přes naše nálady a průšvihy. Byla to taková malá, milá školička, kde jsme se všichni znali, všichni jsme byli kamarádi a právě to se mi na ní líbilo,“ vzpomíná Lenka Zálešáková. „Do Břeclavi jsem přestoupila z jiné zdravotní školy, proto mohu napsat opravdové přednosti, které jsem vnímala já i mí rodiče. Ve třídě nás bylo relativně málo, proto měli učitelé dost času nám vše pořádně vysvětlit. Právě v praktikách (kde jsme se učili aplikovat injekce, mýt pacienty a pod.) to bylo fajn, vše jsme si několikrát zkusili a na praxi ve 3. ročníku jsme měli největší problém s komunikací s pacienty a ne s provedením odborných výkonů,“ chválí břeclavskou školu Květoslava Dvouletá. „Naše škola má své kouzlo. Není nijak velká a v tom to možná i bylo. Byli jsme taková velká parta lidí, kteří se navzájem znají. Byl to i individuální přístup kantorů k nám, který byl úžasný po všech stránkách. Měl jsem štěstí. V žádné jiné společnosti nebo škole jsem nic podobného nezažil,“ potvrzuje i Ĺudovít Rogoň.

Hana Ottová, Mgr. Hana Ciprysová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Nákup, hledaný a jízda

BŘECLAV (11.6.2024) – Po delší odmlce něco krátkého. Strážníky požádala o pomoc žena, které byly …