Zdeněk Bažant na výstavě ukazuje magickou jižní Moravu

Hustopeče – Kouzelnou krajinu Hustopečska a okolí pohledem objektivu fotoaparátu ukazuje v městské galerii autorská výstava Zdeňka Bažanta. Ukazuje mnohdy až magickou krásu jižní Moravy, výstava proto nese název Magická JM. V sobotu ji zahájila slavnostní vernisáž.

„Přestal jsem v poslední době fotografovat lidi, víc si všímám krajinných momentů, zátiší. V podstatě hlavně na Hustopečsku, od Židlochovic, přes Uherčice, Hustopeče, Kurdějov, Křepice až po Velké Němčice. Zaměřuji se hlavně na krajinné detaily,“ představil fotografie autor.

Na výstavě jsou k vidění snímky, které pořídil za poslední čtyři roky na digitální fotoaparát. Dříve fotil pouze na svitkový film. Jeho starší fotografie byly v hustopečské galerii k vidění už v roce 2010, díky jeho tehdejší souborné výstavě vznikl hustopečský fotoklub. Letos chce zase prezentací svých snímků vyburcovat členy fotoklubu k větší aktivitě.

„Chtěl bych, aby byl Fotoklub Hustopeče víc akční, aby celý fotoklub i jednotliví členové překročili svůj stín, stín hustopečské radnice. Abychom byli fotoklubem, který si zaslouží to, co tady bylo v minulosti. Hustopečský fotoklub byl do roku 1990, 1992 určitým pojmem,“ svěřil se se svým záměrem dvaasedmdesátiletý autor.

Svému velkému koníčku se začal věnovat už v sedmdesátých letech minulého století. Byl členem Fotoklubu Břeclav a později i Fotoklubu Hustopeče. V 70. a 80. letech měl několik autorských výstav a získal ocenění na regionálních i celostátních soutěžích.

„Když si vzpomenu na své první fotografie, které zaujaly mě samotného, tak to byl záběr na roli drátů vysokého napětí. Přecházela ze světla do tmy, byly tam takové různé polostíny, udělalo to zajímavou grafiku. Řekl bych, že to byl jeden z takových prvních impulsů, které mě provází až do dnešní doby,“ zavzpomínal na své začátky fotograf z Velkých Němčic.

Oba fotokluby, jichž byl Zdeněk Bažant členem, však zřizovala městská kulturní střediska, která na začátku 90. let zanikla. A s nimi i samotné fotografické spolky. Od roku 1990 až do roku 2010 tak Zdeněk Bažant nefotil. Až jeho souborná výstava v hustopečské galerii dala podnět k znovuobnovení Fotoklubu Hustopeče, jehož je dnes Bažant, profesí ovocnář, předsedou.

„Trvalo dost dlouho, než si lidé uvědomili, že by bylo potřeba se nějak organizovat. Dvacet roků jsme nic nedělali. Teď je nás osmadvacet lidí. Je potřeba pracovat a pracovat. Byl bych rád, kdyby, tak jak vystavuji já, vystavovali v příštích letech i ostatní členové,“ uzavřel Bažant.

Jeho výstava Magická JM potrvá v Městském muzeu a galerii do 22. března 2015.

foto bažant.jpg2 foto bažant.jpg1 foto bažant

text a foto: Jana Rozková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den Romů

BŘECLAV / městský park vedle pavilonu 8. 4. 2024 / 15:00 – 19:00 Aven šunen- …