foto: chko palava

Zatopený lom se stal přírodní památkou

MIKULOV (sob) – Zatopený vápencový lomu u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí jsou od května přírodní památkou s názvem Lom Janičův vrch.

Tímto vyhlášením se tak dovršil několikaletý proces, při kterém bylo území důkladně prozkoumáno a byly zdokumentovány jeho přírodní hodnoty. Prostor zatopeného vápencového lomu se tak stal chráněným územím stejně jako Turold, Svatý kopeček a Šibeničník, které obklopují Mikulov a jsou vyhledávanými turistickými místy.

„Tyto rezervace tvoří rekreační zázemí města a poskytují prostor pro volnočasové aktivity turistům i místním. A naším přáním je, aby veřejnost vnímala nově vzniklé chráněné území podobně a aby z tohoto krásného kusu přírody měl potěšení každý, kdo ho navštíví,“ řekl Jiří Kmet ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Zároveň potvrdil, že do budoucna se neuvažuje o zákazu koupání ve vápencovém lomu. Snahou ochranářů je naopak udržení nebo zlepšení kvality vody, což jistě ocení právě vyznavači přírodního koupání. „Je však nutné si uvědomit, že toto cenné území má poměrně malou rozlohu a není schopné se bez úhony vypořádat s příliš velkým množstvím rekreantů v letní sezoně. Pokud by návštěvnost přerostla únosnou mez a začalo by docházet ke zhoršování kvality vody nebo ke škodám na přírodě, bylo by zřejmě nutné zavést regulační opatření. Proto bychom si měli rozmyslet, zda je opravdu nutné koupání v lomu široce propagovat,“ upozornil Jiří Kmet.

Velké množství návštěvníků, především v období prázdnin, přináší také problémy s odpadky. To, že je lom po většinu roku čistý a uklizený, není podle pracovníků Správy CHKO Pálava tím, že by se lidé změnili a začali se k přírodě všichni chovat slušně, ale především díky trvalé péči jak samotných ochranářů, tak i řady lidí, kteří se o území starají. „Zejména chci poděkovat manželům Židelovým a Jandíkovým, kteří pravidelně pečují o pořádek v bezprostřední blízkosti lomu, dále pak členům Moravského rybářského svazu, mikulovským skautům, členům místních sportovních oddílů a potápěčům zajišťujícím úklid dna,“ řekl Jiří Kmet.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …