ZASTUPITELÉ ZRUŠILI SENIORŮM ÚLEVY NA ODPADECH. KAŽDÝ MÁ ŠANCI TŘÍDIT.

Mikulov – Mikulovští zastupitelé se před vánocemi sešli na svém prvním pracovním zasedání. Na pořadu jednání byla vyhláška o poplatcích za komunální odpad. Zastupitelé ji po dlouhé diskusi sedmnácti hlasy schválili. Osm rukou se zvedlo proti.

Od nového roku nebudou mít senioři nad 65 let dosavadní plošnou slevu. „Každý se však může díky systému inteligentního nakládání s odpady protřídit k nižšímu poplatku,“ říká starosta města Rostislav Koštial. Dosavadní paušální příspěvek se tak podle něj stal demotivující a nesystémový.

Roční sazba za popelnice je v Mikulově 600 korun, sleva pro seniory činila 330 korun. Od ledna 2015 budou platit podle schválené vyhlášky všichni stejně. Poctivým tříděním odpadu však mohou lidé ušetřit až 420 korun. „Už třetím rokem u nás funguje ISNO a každý občan se do něj může zapojit a protřídit se díky slevám na minimum poplatku. Dávat někomu další slevu je diskriminační a demotivační,“ doplnila místostarostka města Marie Leskovjanová s tím, že i senioři se mohou, a často to už dělají, zapojit a třídit. „Pokud bychom nadále poskytovali seniorům slevu, pak by mohli přijít i rodiče, že chtějí úlevu na děti nebo i studenti, kteří dlouhodobě nežijí v Mikulově a tak dále,“ vysvětlila svůj postoj místostarostka.

Samotné schvalování vyhlášky však nebylo jednoznačné. Se svými dvěma protinávrhy vystoupil zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). Původně chtěl zachovat úlevu nejen pro seniory, ale přišel i s návrhem, aby poplatek neplatily děti do tří let včetně. „Potřebnou podporu nenašel ani můj návrh na slevu pro seniory, kteří se zapojí do třídění odpadu,“ řekl zastupitel Jedlička. Většina zastupitelů však se zrušením slevy souhlasila a je přesvědčena o tom, že jednotný systém bude více motivující a ekologičtější. „Senioři jsou dostatečně motivováni tím, že mohou třídit a zapojit se do systému. Nevidím důvod, proč poskytovat další slevu,“ řekl svůj názor Slavomír Měšťánek (KDU-ČSL).

Starosta města také přiblížil historii zmiňované slevy. „Kdysi město přispívalo seniorům na obědy. Časem jsme však zjistili, že řada z nich tuto slevu nečerpá, a tak jsme pro lidi nad pětašedesát let zavedli plošnou úlevu na odpady, protože za popelnice podle zákona platí každý. Tato úleva měla smysl v době, kdy se netřídil odpad. Dnes je ale situace jiná a každý senior, pokud bude řádně třídit, se tak může protřídit až na částku 180 korun za rok. Potom úleva nemá smysl,“ vysvětlil starosta Rostislav Koštial.

Důležitou změnou ve schválené obecně závazné vyhlášce je také to, že významně zjednodušuje zapojení obyvatel žijících na sídlišti do systému ISNO. Podrobnosti přineseme v lednovém vydání Zpravodaje.

js

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Slavnosti města Mikulov

MIKULOV Od 17. do 19. května se můžete zastavit na Náměstí a další lokality za …