Zastupitelé jednali o nemocnici i o příspěvku IDS JMK

Hustopeče – Zastupitelé schválili vyhlášení záměru bezúplatného převodu nemocnice kraji

Městská nemocnice Hustopeče je zase o kousek blíž k tomu stát se definitivně krajským zdravotnickým zařízením. Na zasedání ve čtvrtek 26.3.2015 zastupitelé schválili naprostou většinou hlasů vyhlášení záměru bezúplatného převodu nemovitostí v areálu nemocnice na Jihomoravský kraj.

„Záměr, dříve než budeme něco opravdu převádět, musí být 15 dní zveřejněný na úřední desce. Tento záměr obsahuje všechny nemovitosti, které se na kraj budou převádět,“ uvedla starostka města Hana Potměšilová. K převodu nemocnice dalo v minulých týdnech souhlas Ministerstvo financí. „Získali jsme důležitý dokument, který říká, že Ministerstvo financí nemá k převodu žádné námitky za předpokladu, že ve zdravotnickém zařízení nedojde k narušení zdravotnických služeb,“ informovala starostka města.

Dalším bodem jednání bylo čerpání kontokorentního úvěru pro nemocnici. Zastupitelé jednohlasně souhlasili s ručením provozního kontokorentu pro Městskou nemocnici Hustopeče do celkové výše 6.000.000 Kč. „Teď účet nemocnice vypadá tak, že jsme někde na nule. Určitě ale v kontokorentu budeme 11. dubna, protože to se vyplácí mzdy. Ty číni asi 6 milionů korun. Bez kontokorentu není nemocnice schopná žít,“ informoval ekonom nemocnice Jiří Otřísal. „Tuto možnost měla nemocnice i v minulosti, jestli ji využila nebo ne, to už je věc jiná. Ale 13. května končí smlouva. Je potřeba schválit novou,“ doplnila vedoucí Finančního odboru MěÚ Hustopeče Jana Fabigová.

Projednávalo se také krytí splátek úvěru na jednodenní chirurgii. „V současné době už je asi 1 milion splacený, usnesení zastupitelstva ze září 2013 by však mohlo být vykládáno tak, že město bude platit tak dlouho, dokud úvěr nebude zcela splacený. Dobré by teď bylo schválit novou formulaci, z které by bylo jasné, že pokud se nemocnice převede na kraj, povinnost splácet městu odpadne,“ uvedla Fabigová. Zastupitelé jednohlasně tento bod schválili.

Na základě usnesení finančního výboru také zastupitelé doporučili radním zabývat se problematikou prodeje sanitek namísto dlouhodobého pronájmu.

Město letos přispěje 300 tisíc integrovanému dopravnímu systému

Dosud Hustopeče do účelového fondu IDS JMK nevložily ani korunu. “Kvůli snaze přinutit kraj obnovit přímou linku Hustopeče-Brno,” uvedla starostka Hana Potměšilová. Teď zastupitelé posvětili radním smlouvu o spolupráci podepsat a příspěvky provozovateli integrovaného systému zaplatit. V obvyklé výši 50,- Kč za občana za rok. Příspěvek pro rok 2015 tak číní celkem 293 100,- Kč.

„Obce, které si své závazky platí, mají u kraje lepší vyjednávací pozici. Trošku si neplacením zavíráme vrátka. Riskujeme ztrátu dotací od kraje, zavřeli bychom cestu i spolkům, například sportovním oddílům, které od kraje žádají velké peníze. Nevím, jestli nám těch 293 tisíc stojí za to, abychom tohle riskovali,“ sdělila starostka.

Další stromy mandloní na novém pozemku

Zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání také schválili koupi pozemku, který se využije na výsadbu dalších stromů mandloní. Od původní majitelky ho město odkoupí asi za 73 tisíc korun.

„Odborníci pro nás připravují výpěstky nových mandloní. Pozemek je v blízkosti rozhledny. V měsíci květnu by se mohlo na tomto pozemku vysázet 200 výpěstků, na podzim či na jaře pak dalších 300,“ uvedl místostarosta města Bořivoj Švásta.

-jal-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …