Pondělí , 15 Červenec 2024
Valtický zámek otevřel své brány už o prvním jarním víkendu. Foto: archiv

Zámky v Lednici a ve Valticích připravují řadu novinek

BŘECLAVSKO – Letošní teplé počasí uspíšilo také začátek turistické sezony. Lednický zámek otevřel své brány už v sobotu.

Jeden z nejnavštěvovanějších zámku v republice bude až do konce dubna bude jen o víkendech, je ale možné objednat prohlídky i ve všední den. V květnu se mohou lidé do zámku podívat denně vyjma pondělí, v pondělky bude otevřeno v době letních prázdnin. Od května denně kromě pondělí.

„Už nyní se mohou návštěvníci o víkendech podívat na minaret, o velikonocích zveme na jarmark v nádvoří Janova hradu,“ láká kastelánka Zámku Lednice Ivana Holásková.

V letošním roce uvidí návštěvníci zrestaurovanou elektro rozvodnu z roku 1910, která patří k unikátním technickým památkám a k vidění bude v rámci IV. prohlídkového okruhu. „V červnu pro velký úspěch zopakujeme Den otevřených zahrad s komentovanými prohlídkami a opět uvedeme do provozu akvadukt. Tradičně velmi úspěšné noční prohlídky se uskuteční v červenci,“ vyjmenovala některá z lákadel letošní sezony Holásková.

Léto na zámku bude bohaté také na kulturní produkce. 14. června zde odehrají herci Městského divadla Brno muzikál Bídníci, 29. června si lidé užijí Hudbu Hradní stráže a Police České republiky. Již tradiční akce Klasika pod hvězdami tentokrát představí 23. srpna operu Nabucco. Milovníci vína si přijdou na své poslední prázdninový víkend, kdy v prostorách zámku proběhne čtvrtý ročník mezinárodní soutěže ledového a slámového vína Ice Wine du Monde.

Ani druhá perla našeho regionu nezahálí. Státní zámek ve Valticích čekají letos provozní omezení vyplývající ze zahájení prací na obnově barokního divadla a jízdárny. Vznikne zde Národní centrum divadla a tance, které je financováno z Integrovaného operačního programu. „Samozřejmě se budeme snažit, aby se to na návštěvnickém provozu odrazilo co nejméně,“ ujistil kastelán zámku Michal Tlusták a upozornil i na novinky: „Plánujeme v II. poschodí otevřít novou expozici o knížecí rodině Liechtensteinů (jedná se o projekt Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy), v rámci níž budou zpřístupněny nově opravené prostory (tři sály). Samotný prohlídkový okruh pak nabídne dokončenou reinstalaci, kde budou mít návštěvníci možnost zhlédnout i nové akvizice, jakými jsou zejména reinstalované osvětlení obrazárny či unikátní porcelánový servis značky Wedgwood.“

Ve Valticích nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky zámku. V přízemí letos zahájí ostrý provoz nově zřízený dětský koutek. „Uvažujeme o jeho provozu během června, července a srpna, v případě zájmu i déle,“ potvrdil Tlusták. Děti se zde dočkají také prvního představení nového průvodce pro děti.

Ani ve valtickém zámku nebude letos nouze o nejrůznější kulturní akce. „Pokud jde o připravované akce, pak bych určitě vypíchl Letní školu staré hudby, jejíž součástí bude unikátní dřevěné barokní divadlo, které bude postaveno na hlavním nádvoří zámku (5.-13. července), dále pak I. ročník filmového festivalu Valtický biograf (18.-20. července). Sezonu bychom pak rádi zakončili 1. ročníkem Zámeckého svatomartinského plesu,“ vypočetl nejzajímavější připravované akce valtický kastelán.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: Vasilův Rubáš (alternativa, Praha)

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem / Pod Zámkem 4 17. 7. 2024 20:00 Vasilův …