Pondělí , 15 Červenec 2024

ZÁMECKÝ PARK V MIKULOVĚ PROCHÁZÍ ROZSÁHLOU REKONSTRUKCÍ

Mikulov – Mohutná barokní brána do zámeckého parku v Mikulově se v září uzamkla a znovu se návštěvníkům otevře až v srpnu příštího roku. Do té doby bude zahrada patřit pracovníkům firmy GARDENLINE, s. r. o., Litoměřice, která zvítězila ve výběrovém řízení na rekonstrukci zámeckého parku.

V průběhu rekonstrukce musí být areál zámecké zahrady z pochopitelných důvodů veřejnosti uzavřen. K zámku však zůstávají dvě přístupové cesty. A to z Husovy ulice po schodišti vedle synagogy nebo cestou z čestného nádvoří temnou bránou. Tudy je možný i vjezd vozidlům.

„Zahájení projektu s názvem Obnova zahradních teras barokní zahrady u zámku v Mikulově předcházela stabilizace silně poškozených opěrných zdí zámeckého komplexu, která proběhla za finanční spoluúčasti Operačního programu Životní prostředí a byla dokončena v květnu 2014,“ upřesnila Stanislava Vrbková z Regionálního muzea v Mikulově.

Vlastní projekt zahrnuje jednak zahradní úpravy, jednak obnovu drobných zahradních staveb. Spolufinancován bude z dotací Jihomoravského kraje a z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Nejnáročnějším stavebním dílem projektu bude podle pracovníků regionálního muzea vybudování velkého lomeného schodiště postaveného na zděné rampě jako věrná kopie původního, které na počátku 18. století spojovalo salu terrenu se zahradou a bylo ve své době unikátním stavebním prvkem. Vznikne též nová kašna a altán či stavba připomínající někdejší oranžérii.

Zahradnické úpravy se budou týkat také prostoru před východním a jižním zámeckým křídlem i západního obvodu zámeckých budov. Revitalizován bude i Oslí dvůr při proboštství. „Řešení vegetačních úprav renesančního i barokního parteru bude provedeno v maximálně možné míře historické autentičnosti, přesná kopie původního stavu však nevznikne. Nepůjde o důslednou obnovu barokního parku, ale o evokaci takového stavu,“ vysvětluje Stanislava Vrbková. Autorem návrhu této reminiscence raně barokní zahrady, která bude stát zhruba čtyřicet milionů korun, je prof. Ivar Otruba, CSc., jeden z nejvýznamnějších českých architektů zaměřených na zahradní architekturu.

Od svého založení na přelomu 16. a 17. století do konce druhé světové války patřila mikulovská zámecká zahrada mezi významná díla zahradní architektury. Díky právě probíhajícímu projektu se mezi ně opět bude moci zařadit.

Jitka Sobotková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …