Za vraždy novorozenců si odsedí 22 let

BRNO – Krajský soud v Brně poslat jednatřicetiletou ženu z Vlasatic za vraždu tří vlastních novorozených dětí na 22 let do vězení. Tuto dobu by měla strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové měla žena nejprve na jaře roku 2012 porodit ve svém domě dvojčata, o rok později pak další holčičku. Podle obžaloby všechny děti matka zavraždila a jejich tělíčka odnesla do sklepa objektu sousedícího s domem.

Žena během vyšetřování uvedla celkem tři verze toho, co se stalo. Nejdřív se k činům doznala, poté ale tvrdila, že přiznání bylo vynucené a že by dětem nikdy neublížila. Její konečné tvrzení bylo, že jedno z dětí skutečně zabila, ale další dvě se narodily už mrtvé. „Jako pravdivou bereme verzi první, protože je v souladu se vším, co bylo prokázáno,“ prohlásil soudce Tomáš Kurfiřt pro ČTK.

Svá těhotenství žena dobře tajila i před vlastním manželem. O druhém těhotenství ale věděl její gynekolog, který odstartoval celé vyšetřování, když mu žena řekla, že dítě zemřelo v nemocnici.

„Kdyby dětem neublížila obžalovaná a neměla to v úmyslu, jak tvrdila u hlavního líčení, nelze vysvětlit, jak byly děti odtržené po porodu od matky a jak by se jejich těla ocitla zabalená v textiliích v igelitových taškách ve sklepě domů,“ řekl ČTK Kurfiřt. A odmítl také teorii o narození mrtvých dětí. „Verze, že by obžalovaná jedno z dětí udusila a dvě se již narodila mrtvá, jak zase tvrdila v závěrečné řeči, není v souladu s utajováním obou těhotenství a porodů,“ uvedl.

Podle posudků znalců žena i přes časté užívání alkoholu a marihuany věděla, co dělá. Během spáchání činů ani po nich netrpěla žádnou duševní poruchou a byla při smyslech.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Obhájce Miloš Hoff po skončení jednání upozornil, že podá odvolání. Obává se i toho, že jeho mandantce hrozí ve věznici nebezpečí. „Všichni dobře víme, jaké složení věznice se zvýšenou ostrahou mají a že usmrcení dítěte je považováno za nejhorší trestný čin, který mezi lidmi existuje,“ svěřil ČTK Hoff.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Stalo se v uplynulých dnech

BŘECLAV (11.7.2024) – Jeden z asistentů prevence kriminality si při večerní kontrole centra všiml muže, …