Vyhlídku ze zámecké věže si vyzkoušeli i břeclavští místostarostové Richard Zemánek a Luboš Krátký. Foto: Jiří Holobrádek

Z věže břeclavského zámku je rozhledna

BŘECLAV  – O Svatováclavských slavnostech se Břeclavané poprvé budou moci podívat na své město z věže břeclavského zámku.

V minulých dnech se podařilo dokončit všechny potřebné úpravy, které byly nezbytné pro zpřístupnění zámecké věže. „Muselo se především zpevnit zdivo na vrcholu věže a museli jsme se popasovat také se špatným stavem dřevěného schodiště,“ popsal břeclavský místostarosta Luboš Krátký kroky, které předcházely zpřístupnění věže. „Snažili jsme se již několikrát získat dotaci na opravu zámku a jsem rád, že se to nyní podařilo. Slibujeme si od zpřístupnění věže, že to bude jeden z impulsů, kterým dostaneme lidi na nádvoří do zámku. Určitě se v blízké budoucnosti najde i nějaká aktivita, která oživí přízemí a patro zámku,“ věří místostarosta. „Zájemci o využití zámku se občas objevují, ozývají se nám i zahraniční developeři, takže si myslím, že je to jen otázka času. Město by mělo budovu zámku nabízet k podnikatelským záměrům, má již vyřízeno stavební povolení na občanskou vybavenost, takže by zde mohlo vzniknout třeba muzeum, obřadní síň. Záměrů je hodně, jde o to najít finanční zdroje a zaměřit se na to, co bude v danou dobu pro město nejvýhodnější,“ dodává k budoucnosti břeclavské dominanty Krátký.

Věž zámku je vysoká 32 metrů a rozhled z ní je vskutku impozantní. Na plošinu se vystupuje nejprve po kamenném schodišti a v závěrečné fázi po dřevených schodech. „Zajímavý je už samotný výstup věží. Z jejího vrcholu je při dobrém počasí vidět hodně daleko, takže můžu jenom Břeclavany a návštěvníky města pozvat, aby se přišli podívat,“ nabízí netradiční pohled na Břeclav a okolí místostarosta Luboš Krátký.

Zámecká věž bude během Svatováclavských slavností přístupná zdarma v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin. Do konce letošního roku pak bude otevřena jen příležitostně, například při akci Zavírání Lichtenštejnských cyklostezek. Naplno bude nová atrakce sloužit místním i návštěvníkům města až v příští turistické sezoně

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …