Z 1.000 nejlepších vín je 13 z Břeclavska

BŘECLAVSKO – Podobně jako gurmáni listují michelinským průvodcem, mají i milovníci vína svou věhlasnou publikaci s názvem 1.000 Vins du Monde (1.000 vín světa).

Prestižní průvodce těmi nejlepšími víny světa  každoročně dokazuje, že moravská a česká vína mezi světovou elitou nemohou chybět. Profesionální degustátoři, kteří tisícovku nejlepších vín vybírají, zařadili i letos do vinařské síně slávy 26 moravských vín.

Rovná polovina z nich pochází z Břeclavska. Hned trojí zastoupení má Vinařství Horák z Vrbice (Pálava, výběr z hroznů 2013, Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2013, Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013) a pouzdřanské Vinařství Kolby (Chardonnay, pozdní sběr 2011, Rulandské bílé, pozdní sběr 2011, Rulandské šedé, pozdní sběr 2011). Do elitní tisícovky dále pronikaly firmy Habánské sklepy (Zweigeltrebe Barrique, pozdní sběr 2011), Vinařství Baloun (Hibernal, pozdní sběr polosuché 2013), Mikrosvín Mikulov (Chardonnay, pozdní sběr 2012), Víno Mikulov (Müller Thurgau, kabinet 2012), Sedlecká vína (Tramín červený, slámové víno 2010), Sonberk (Pálava, pozdní sběr suché 2011) a Pavlovská vína (Chardonnay, pozdní sběr 2012).

Moravská a česká vína každoročně přivážejí cenné kovy z mnoha prestižních světových zahraničních soutěží a pro širokou veřejnost jsou medaile na lahvích jakousi garancí kvality. Vedle medailí na lahvích je tak publikace 1.000 Vins du Monde dalším vodítkem, jak se zorientovat v široké nabídce moravské a české vinařské produkce.

„Moravští a čeští vinaři vnímají zařazení do publikace 1.000 Vins du Monde opravdu velmi pozitivně. Z obchodního hlediska přinese publikace uvedeným vinařům zvýšený zájem o jejich vína, pro Českou republiku to pak znamená další potvrzení všeobecně vysoké kvality našich vín, a to jak doma, tak v zahraničí,“ komentoval další mezinárodní úspěch našeho vinařství Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vín na hodnocení organizačně zajišťovalo.

Nejvíce vín v průvodci, a to celkem 246, má tradičně hostitelská země soutěže – Francie. Ve srovnání s dalšími vinařskými velmocemi má ale Česká republika vynikající výsledky. Itálie má v publikaci 17 vín, Argentina devět a například Austrále jen tři. Naši sousedé ze Slovenska se mohou pochubit 22 víny.

1.000 Vins du Monde vychází v návaznosti na 20. ročník prestižní mezinárodní soutěže vín Vinalies Internationales v Paříži.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

VALTICE: Svěcení vína

VALTICE / Státní zámek Valtice – Španělská konírna 18. 11. 2023 začátek od 15:00 Přehlídka …