Workshop Fotoateliér 2015 představil dosud neznámý Mikulov

MIKULOV

Již po sedmé se v Mikulově sešli fotografové a tvořili na workshopu Fotoateliér 2015. Svá díla po týdenní práci vystavili v pátek 16. října v galerii Konvent. Jedinečný soubor fotografií dokumentující současnou podobu města a život jeho obyvatel se tak opět rozšířil a veřejnost si ho bude moci prohlédnout do neděle 25. října.

K vidění jsou fotografie Hany Connor, Kristýny Erbenové, Báry Alex Kašparové, Terezy Koníčkové, Jana Němečka, Vladimíra Slivka a dvou mikulovských účastnic Hany Ilčíkové a Ilony Salajkové. Všichni autoři pracovali pod vedením fotografa a lektora, vysokoškolského pedagoga a historika umění Tomáše Pospěcha, za produkce Daniela Kamenára. Celou akci pořádá tradičně město Mikulov ve spolupráci s galerií Konvent.

„Už sedm let, vždy ke konci září přijíždíme do Mikulova. Studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a fotografové z Mikulova zde nacházejí až překvapivě pestrý svět témat, ale v neposlední řadě také neobyčejně pohostinné a vstřícné prostředí. Společně s projektem Jindřicha Štreita z roku 1995 a mikulovskými dílnami se tak stává Mikulov jedním z nejprofotografovanějších a následně také nejvystavovanějších měst střední Evropy,“ řekl Tomáš Pospěch.

Účastníci workshopu přinášejí zase jiný obraz Mikulova. Během několika dní vytvořili vlastní pohled na město plný vlastních pocitů a vnímání, pro někoho doposud skrytý.

Jan Němeček sledoval ranní život na nádraží, Tereza Koníčková příznačně fotila koně v mikulovské jízdárně, Kristýna Erbenová využila úplňku a její fotografie byly pořízeny v noci pouze za přítomnosti měsíčního světla, stejně jako Bára Alex Kašparová, která místo městských pouličních lamp naslouchala krajině osvětlené jen přirozeným světlem za úplňku. Studentka Hana Conner, která fotí slavnosti, se tentokrát zaměřila na Svatováclavské hody v Břeclavi, protože v době fotoateliéru v Mikulově žádná slavnost neprobíhala. Vladimír Slivka nafotil sérii černobílých detailů z Mikulova.

Mikulovská rodačka Hana Ilčíková si pro své téma zvolila Mikulov jako pohraniční město, kdy mnoho lidí dojíždí za prací do sousedního Rakouska, a v souboru inscenovaných fotografií zachytila většinou své přátele pracující ve fabrikách, na benzinové pumpě, uklízející domácnosti či pracující s postiženými lidmi.

Velmi zajímavý nápad představila další mikulovská amatérská fotografka Ilona Salajková. Té se úspěšně podařilo najít otisky – stopy – minulosti. Nafotila portréty významných osobností žijících či projíždějících městem v minulosti a generaci současných lidí žijících v Mikulově. „Už dlouho jsem ten nápad nosila v hlavě, a tak jsem moc ráda, že se mi ho podařilo zrealizovat, a věřím, že všichni, kteří mi stáli před objektivem si to užili,“ řekla fotografka.

Výstava fotografií letošního ročníku potrvá do 25. října 2015.
Jitka Sobotková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …