Vyjednávání o hustopečské nemocnici začíná. Spojí se s břeclavskou nemocnicí?

Hustopeče – Vytvoření vyjednávacích komisí a shoda zachovat nemocnici. To je výsledek pracovní návštěvy zástupců Jihomoravského kraje v čele hejtmanem Michalem Haškem v hustopečské nemocnici. Uskutečnila se v pondělí 15. prosince 2014 za účasti odborného personálu, vedení města i novinářů. Jednání o převodu nemocnice přechází od seznamovací fáze do pracovní roviny. „Byla deklarovaná politická vůle Jihomoravského kraje o tom, že chce jednat s představiteli nejen města, ale i odborné veřejnosti o tom, co bude dál s hustopečskou nemocnicí,“ potvrdila starostka Hustopečí Hana Potměšilová.

Návrh řešení do poloviny února – Po vzájemné dohodě vzniknou na obou stranách pracovní skupiny, které povedou jednání. Na základě ekonomických rozborů a dalších podnětů. Pracovat začnou v lednu. „Komise by měla předložit své výsledky zhruba do poloviny února, protože 19. února 2015 zasedá krajské zastupitelstvo a já bych byl rád, kdybych zastupitelům už mohl představit konkrétní výsledky dohody s městem Hustopeče,“ stanovil termín Michal Hašek.

Jeden politik, ostatní odborníci – Politickou odpovědnost bude na každé vyjednávací straně zastupovat pouze jeden člen komise, ostatní budou profesionálové. „Domluvili jsme se na tom, že ostatní členové budou ekonomové, odborníci, lékaři atd., aby se co nejdříve a co nejlépe mohli domluvit na dalším řešení problému hustopečské nemocnice,“ potvrdila Hana Potměšilová.

Jak dál? Rozhodne audit – O tom, v jakém modelu by mohla nemocnice fungovat, rozhodne především ekonomický audit. Má být hotový koncem roku 2014. Již teď je ale zřejmé, že je třeba počítat se změnami. „Ne všechna oddělení, ne všechny provozy jsou životaschopné. Snažíme se, aby proběhl velký ekonomický audit, abychom opravdu dostali čísla, která budou reálná. Předpokládáme, že ambulantní péče v nemocnici zůstane v tom rozsahu, v jakém je, ne-li rozšířená podle požadavků veřejnosti tak, jak si to vyžaduje situace Hustopečska,“ plánuje starostka.

Variantou je napojení na nemocnici v Břeclavi – Michal Hašek si umí představit fungování nemocnice ve spojení s tou v Břeclavi. Což je historicky původní model z doby, než nemocnici převzalo město. „Logicky jsou u jedné dálnice D2, jsou ve stejném okrese, je tady možnost provázání jak ambulantních, tak akutních výkonů,“ zdůvodnil hejtman záměr. Podle něj má kraj také lepší vyjednávací pozici i k zdravotním pojišťovnám z hlediska budoucích smluvních vztahů, to by pomohlo zachovat provoz v Hustopečích.

Zdravotní a sociální péče dohromady – Řešením by mohlo být provázání zdravotnické a sociální péče, se zřetelem na chybějící kapacity pro seniory. „Umím si představit, že ve zdejší nemocnici budeme aplikovat nový model zdravotně sociálních lůžek. V Hustopečích se nachází jak lůžka jednodenní chirurgie, interny, tak lůžka takzvané následné dlouhodobé péče. Myslím, že by bylo logické, abychom ten sortiment doplnili ještě právě o zdravotně sociální lůžka,“ míní Hašek.

Dům pro seniory. Zatím nejasné – Zatím však není zřejmé, zda bude součástí sociálního plánu i výstavba Domu pro seniory v sousedství nemocnice. Výstavba za účasti kraje čeká na realizaci již několik let. „Jihomoravský kraj bude samozřejmě financovat veřejné finanční prostředky tak, aby to bylo efektivní, jak z hlediska chodu nemocnice, tak z hlediska chodu kapacity sociální péče. Bude to součástí posuzování a práce pracovní skupiny,“ předeslal hejtman. To podle něj platí také o otázce splácení dluhů, které s provozem nemocnice městu vznikly. Řešení navrhne pracovní skupina.

Vrátit prestiž – Podle starostky města Hany Potměšilové se obě strany v pondělí shodly v zásadní otázce. Zachovat nemocnici. „Cílem je, aby v Hustopečích zůstala nemocnice, aby zůstala péče pro pacienty, aby se měli kam přijít ošetřit, aby měli pohotovost, aby sanitka přijela včas, aby nemuseli jezdit do Břeclavi, Brna, aby hustopečská nemocnice znovu získala tu prestiž, kterou měla před lety,“ vzkázala k veřejnosti.

Hustopeče spravují nemocnici od roku 2001. Převodem od státu zamezily změně na léčebnu dlouhodobě nemocných. Poslední dva roky se však hospodaření dostalo do minusu, proto začala letos radnice hledat nového partnera, který by provoz nemocnice převzal. Do prvního výběrového řízení se však nikdo nepřihlásil. Následně začalo město jednat s krajem o přímém převzetí nemocnice.

Text: Dagmar Sedláčková

 

Foto: Dagmar Sedláčková a JmK

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …