foto: Jiří Holobrádek

Vydejte se na zámek do Vánoční vesničky

SCHLOSSHOF (juh) – Na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schlosshof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek a bohatý kulturní program z něj udělaly atraktivní výletní cíl. A to i v adventní době.

Také letos si návštěvníci mohou vychutnat atmosféru tradiční Vánoční vesničky, která otvírá  své brány vždy o víkendu (v sobotu 10.00 – 20.00, neděle 10.00 – 18.00 hod.). Veselá vánoční atmosféra, osvětlený zámek a více než 100 stánků na vás čekají na nádvoří Schlosshofu. Kouzlo pravých venkovských Vánoc je cítit na každém kroku. O kulturní zážitek se postarají koncerty Marcheldské filharmonie, ale i zajímavá výstava dřevěných jesliček. Milovníky kulinářských lahůdek potěší mnoho požitků s množstvím stánků, nabízejících ty nejchutnější vánoční dobroty.

Vstupenky do zámku a do vánoční vesnice je 13 € na osobu, za vstup pouze do vánoční vesničky zaplatíte šest eur, děti 6-15 let polovinu. Za rodinné vstupné (dva dospělí, maximálně tři děti) zaplatíte 15 eur.

Samotný zámek není velký. Prohlídka jeho interiérů je možná s průvodcem i individuálně, protože v jednotlivých místnostech jsou k dispozici panely se stručnou informací v němčině a angličtině. Kdo by chtěl podrobnější výklad, může zvolit audioguide, tedy zapůjčený přehrávač s výkladem ve vybraném jazyce do sluchátek. Kromě slavnostního sálu a přilehlé kaple se asi žádná z místností  nezachovala s inventářem v původní podobě, ve většině jsou zatím vystaveny jen části původního nábytku, případně ukázky jeho restaurování, dále stavební plány a další dokumenty. Souvisí to s předcházejícím osudem zámku, který nebyl v minulosti jen luxusním šlechtickým sídlem.

Princ Evžen Savojský získal původní hrad v roce 1725 a nechal ho přebudovat na letní a lovecké sídlo. Později se vlastníkem zámku stala císařovna Marie Terezie, která ho nechala přestavět do současné podoby. Později však císařský rod ztrácel o zámek zájem, až ho v 19. století ponechal armádě, která v něm zřídila výcvikové středisko včetně jezdecké školy. V armádních rukách zámek zůstal až do 50. let 20. století. Ve druhé světové válce ho využíval německý Wehrmacht, po válce se zde bytovala Rudá armáda. Po jejím odchodu sice vznikly snahy navrátit značně zchátralý zámek do bývalého lesku, avšak trvalo několik desetiletí, než se našly finanční prostředky na jeho postupnou obnovu.

Otevřen veřejnosti tak byl zámek Schlosshof až v roce 2005 a od té doby láká nejen milovníky historie. Letos poprvé otevře své brány i v chladných měsících. Od listopadu do března si mohou návštěvníci každý víkend vychutnat zimní atmosféru tohoto sídla. Na zimní procházku do přírody zve idylický zámecký statek se stále vzácnějšími druhy starorakouských domácích zvířat, jako jsou čtyřrohé kozičky, valašské ovce nebo oblíbení bílí oslíci. V tomto roce nově otevřený Dětský a rodinný svět nabízí i během chladných zimních dnů interaktivní výstavu o zásobování zámku, která informuje o životě a činnostech poddaných.

Součástí nabídky v Dětském a rodinném světě je i nová speciální výstava Hrajeme si na válku – Dětství před 100 lety. Výstava představuje život dětí a mládeže počátkem 20. století – život v rodinách, školu a výchovu i volný čas – a zdůrazňuje, jak moc začátek války zasáhl do dětského světa. Výstava bude návštěvníkům k dispozici až do 15. března 2015 (mimo vánočních trhů).

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …