Vraždící matka podle znalců věděla, co dělá

BRNO (lip) – V úterý minulého týdne začalo u brněnského krajského soudu líčení s jednatřicetiletou ženou z Vlasatic, která je obviněna z vražd svých tří novorozenců.

Žena se k vraždám přímo nedoznala. Uvedla ale, že ví, co způsobila svým dětem a rodině. Dál odmítla vypovídat, odvolávala se na svůj špatný psychický stav. Zdůraznila ale, že dětem neměla v úmyslu ublížit.

Výpovědi, které učinila na policii jsou plné rozporů. K činu se nejdřív přiznala, pak odmítla kvůli údajně špatnému psychickému stavu vypovídat a nakonec přiznání popřela. Podle jejích slov jej na ní policisté vynutili.

Svých čerstvě narozených dětí se měla zbavit obzvláště odporným způsobem. Novorozence zadusila rukou, jejich tělíčka následně zabalila do ručníků a igelitové tašky a pak je odnesla do sklepa objektu, který stojí vedle jejich domu. V roce 2012 toto učinila s dvojčaty, z nichž jedno bylo holčička. U druhého dítěte není známo pohlaví. Asi za rok provedla podle obžaloby totéž s další novorozenou holčičkou. S určitostí ale nelze říci, jak přesně děti zemřely. Jejich ostatky byly v době nálezu ve velmi špatném stavu. „Šlo tam o totální hnilobný rozklad měkkých tkání, z nichž zbyly jen zbytky mazlavé šedohnědé hmoty,“ řekl u soudu patolog Jan Krajsa.

Podle znalců, kteří u soudu svědčili ve středu, byla schopná rozpoznat protiprávnost svého jednání. Přestože její inteligence je podprůměrná, požívá alkohol a drogy netrpí podle odborníků duševní  poruchou. To vyplynulo ze znaleckého posudku psychiatra Petra Stožického a psycholožky Blanky Zapletalové. „Byla schopna rozeznat protiprávnost svého jednání a své jednání mohla ovládat,“ řekl Stoický brněnskému soudu.

Žena opět odmítla vypovídat. Psychiatrovi při vyšetření řekla: „Vím, že jsem to udělala, ale proč, to nevím.“ U soudu zdůraznila, že se tím rozhodně nepřiznala k vraždě.

Žena žila s manželem a dvěma staršími dětmi v rodinném domku, na který si vzali půjčky. Výše dluhu dosahovaly 800 až 900 tisíc korun. Psycholožka Zapletalová se domnívá, že právě velké dluhy mohly matku z Vlasatic přimět k vraždě vlastních dětí.

Psycholožka Zapletalová se domnívá, že právě velké dluhy mohly matku z Vlasatic přimět k vraždě vlastních dětí.

Za vraždu jí hrozí výjimečný trest, tedy doživotní pobyt ve vězení.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …