CHIRURG RYTÍŘEM. Při křtu knihy a kalendáře Antonína Vojtka byl v břeclavské synagoze v sobotu dopoledne pasován za člena Řádu rytířů vína známý kardiochirurg Jan Pirk. Foto: Jaroslav Švach

Vojtek s hosty pokřtil knihu a kalendář

BŘECLAV– Břeclavská synagoga v sobotu 11. října byla opět naplněná do posledního místečka vyznavači umění a přátel břeclavského malíře a také spisovatele Antonína Vojtka.

Ten si pozval ke křtu své knihy Buď vůle tvá a kalendáře 2015 s názvem Jižní Morava – krajina mého srdce slavného kardiochirurga profesora Jana Pirka. Dalšími významnými hosty, kteří svým vystoupením obohatili program křtu byli manželé Gabriela a Jaroslav Krčkovi, vynikající pražští muzikanti a zakladatelé známého souboru Musica Bohemica, a cimbálová muzika Primáš s vedoucím Martinem Korábem.

Začátek křtu se maličko opozdil, poněvadž profesor Pirk měl problémy na dálnici, ale to navštěvníci synagogy pochopili a přivítali jeho příchod velkým potleskem. Pak už zahrála cimbálová muzika a manželka Antonína Vojtka Jitka v roli moderátorky zahájila pořad přivítáním všech přítomných, především starosty města Břeclavi Oldřicha Ryšavého, místostarostů Luboše Krátkého a Richarda Zemánka, ředitelky břeclavské nemocnice Janky Bambasové, ředitelky Městského muzea a galerie Břeclav Aleny Káňové a dalších. Ve svém prvním hudebním vstupu se představili manželé Krčkovi skladbou pro hoboj a harfičku.  Jaroslav Krček pak vysvětlil proč se objevili u Vojtků na křtu. Jeho žena Gabriela měla pořad v Českém rozhlase, do kterého se mohlo telefonovat, a ozval se Antonín Vojtek. Tím vznikl první kontakt, později dostali dopis a knihu a nyní jsou zde v krásné břeclavské synagoze. Pak byly předány ceny za dlouhodobou spolupráci s Galerií 99 vybraným přátelům a následoval křest knihy. Kmotry byli ředitelka nemocnice Bambasová, profesor Pirk a manželé Krčkovi. Poněvadž Krčkovi dostali knihu předem a paní Gabriela ji stačila již přečíst, vyjádřila se, že podle té knížky zjistila, že jsou s Antonínem Vojtkem vlastně duše spřízněné a moc mu ji pochválila. Moderátorka akce Jitka Vojtková pozvala na jeviště profesora Pirka, aby jí dal nějaký recept na prevenci proti infarktu. Profesor doporučil manželům sedmičku vína denně, poněvadž ve Francii je nejmíň infarktů a moravské víno je stejně dobré jako francouzské, jak zjistil ve své studii profesor Šamánek. Dodal, že člověk se vyvinul jako pohybující se tvor, a tak by se měl přiměřeně pohybovat. Za doporučení k pravidelnému pití vína ho rytíři vína sv. Urbana pasovali na člena svého řádu. Kmotři pokřtili kalendář 2015 a manželé Vojtkovi pozvali všechny přítomné na křtění kalendáře v roce 2021, kde se údajně sejdou všichni kmotři.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

ŠKOLNÍ AKADEMIE Gymnázia Velké Pavlovice

Gymnázium Velké Pavlovice pořádá a srdečně zve na školní akademii… ŠKOLNÍ AKADEMIE  Středa 26. června …