Vojtěch Kalužík vystavuje v Břeclavi

BŘECLAV (nz) – Další výstavou prezentující tvorbu regionálních umělců, kterou připravilo Městské muzeum a galerie Břeclav, je retrospektivní výstava Vojtěcha Kalužíka.

Vojtěch Kalužík se narodil v roce 1943 v Moravské Nové Vsi do rodiny statkáře, což jak sám říká, ovlivnilo jeho pozdější tvorbu. Nejprve se vyučil malířem pokojů v Hustopečích, mezi lety 1962-1966 pak studoval malbu na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u profesorů Jana Blažka a Karla Hofmana. Do roku 1990 pracoval jako výtvarník v Gumotexu a další tři roky pak jako kurátor v Galerie výtvarného umění Hodonín. Od roku 1994 se věnoval již výhradně výtvarné tvorbě.

kalužík2

Tvorba Vojtěcha Kalužíka se zaměřuje především na krajinu, která jej celý život inspirovala, a do které se neustále vrací, i když dnes jen jako divák. V rozsáhlém díle sledujeme přírodu lužních lesů, vinohrady, zahrady, louky a pole, které štětcem přenáší na papír i plátno, ať už výhradně realisticky, nebo uvolněněji, v poslední době i se sklonem k abstrakci. Příroda je pro něj ateliérem, kde hledá kompozice stromů, světelné efekty vytvořené slunečními paprsky nebo barevné hry padajícího listí. Záliba v krajině jižní Moravy a především „našeho“ Podluží, vychází podle jeho slov už z dětství, kdy každý den chodil s domácím zvířectvem na pastvu a kdy pomoc v domácím hospodářství byla pro něj každodenním chlebem. Nikdy nepodlehl proudu města, městských scenérií nebo moderním technologiím. Vojtěch Kalužík zůstává malířem okouzleným krajinou, jež prostřednictvím svého štětce a barev dává divákům poznat kouzlo přírody. Do výstavních prostor břeclavské synagogy se vrací po třinácti letech, poslední výstavu tohoto malíře břeclavské muzeum pořádalo v roce 2001, kdy se setkala s velmi pozitivními ohlasy.

Zhlédnout řadu akvarelů, olejů, temper a kvaší bude možné od 3. října 2014 v prostoru břeclavské synagogy.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …