Vinohradům se vyhnuly jarní mrazíky, sklizeň by mohla být bohatá

Nejobávanější část roku, kdy mohou vinice navštívit jarní mrazíky, končí bez poškození vinic. Přesto může naději na dobrou úrodu počasí vzít i na poslední chvíli. Stejně jako tomu bylo loni. Velkobílovičtí se ale před ním pojistili a jako jedni z prvních mezi českými vinaři si pomáhají meteostanicemi.

„Letos to s úrodou vypadá nadějně,“ uvádí Josef Svoboda viceprezident Vinařského svazu a dodává: „Samozřejmě záleží, jaké počasí bude v druhé půlce roku.“ Loňský rok se sklidilo pouze 90 % vinic vlivem silných dešťů, které na poslední chvíli přispěly k tomu, že révu napadla plíseň. Loni se tak v ČR sklidilo dle Statistického úřadu jen něco přes šedesát tři a půl tisíce tun vína.

V jihomoravských Velkých Bílovicích bojují proti nepřízni počasí unikátním způsobem. Vinařská obec Velké Bílovice po loňském testování letos v ostrém provozu využívají kvůli velkém rozsahu vinic služeb hned tří vlastních meteostanic. Ty dokáží včas varovat vinaře, pokud vinici hrozí nebezpečí kvůli špatným klimatickým podmínkám. Nejobávanější je plíseň, která ve vinicích řádila právě loni. „Meteostanice nám hlásí řadu údajů. Sledujeme hlavně sumu srážek a vlhkost ve vinici. Jakmile hodnoty dosáhnou určitých hodnot, je třeba okamžitě zbystřit a zasáhnout. V tu chvíli totiž úrodu ohrožuje plíseň,“ upřesňuje Stanislav Hrabal za spolek Velkobílovičtí vinaři.

Nastupující období květu rozhodne o tom, kolik bobulí bude v hroznu.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Odhalení pomníku pilota J. Broučka

BŘECLAV / ulice U Tržiště, Břeclav a kino Koruna 13. 7. 2024 16:00 – 18:00 …