Víno ve Velkých Bílovicích

Vinařům chybějí sezonní pracovníci, úroda ale vypadá slibně

VELKÉ BÍLOVICE

Vinaři na jižní Moravě za sebou mají první vrchol sezony. Kvůli takzvaným zeleným pracím museli krátkodobě navýšit počty zaměstnanců až pětkrát. Nábor sezonních pracovníků přitom vinařům každoročně mimo jiného komplikují také termíny prací mimo prázdniny. Ani letos většinou nesehnali tolik lidí, kolik by bývali potřebovali.

Josef Svoboda ředitel Habánských sklepů
Josef Svoboda ředitel Habánských sklepů

„S počtem zaměstnanců se docela potýkáme, práce ve vinohradu je totiž náročnější než třeba sklizeň ovoce,“ vysvětlil Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy ve Velkých Bílovicích.

Spolek Velkobílovičtí vinaři čítá přes 50 členů a většina z nich potřebovala krátce před prázdninami sehnat řádově desítky brigádníků, kteří na přelomu června a července upravují výhony, čistí kmínky nebo vylamují zálistky.

Nabíráme brigádníky hlavně v době, kdy je ještě školní rok, a to je trochu potíž. I letos byly počty sezonních pracovníků nízké, bývali bychom potřebovali víc,“ popsal Svoboda.

V půlce července bylo ve vinohradu hotovo 80 procent takzvaných zelených prací. Dosavadní vývoj léta měl na budoucí úrodu zatím příznivý účinek. „Vlhčí ročníky, jako je prozatím tento, bývají bohatší na aromatické látky. To se týká odrůd, jako jsou Sauvignon a podobné,“ poznamenal Svoboda.

Ztráta na objemu vypěstovaných hroznů, kterou přinesly jarní mrazíky, už však zůstane stejná. Ve Velkých Bílovicích přišli vinaři většinou o 10 až 40 procent, v jiných regionech, například na Slovácku, dokonce o 40 až 80 procent.

Tam, kde nám to nezmrzlo, zatím očekáváme lepší než průměrnou úrodu. Začátek sklizně ranějších odrůd, například Müller Thurgau, by mohl přijít někdy před polovinou září,“ odhadl Josef Svoboda.

Eva Křivánková
Botticelli spol. s.r.o.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …