Vinařské jaro a léto patří růžovému a sektům

BŘECLAVSKO (juh) – Růžové víno už mají zákazníci pevně spojeno s teplejšími obdobími roku a oceňují jeho svěžest a podmanivost ve vůních i chutích. Ke společenským událostem jarní a letní sezony se ale hodí nejen tichá vína, nýbrž i růžové sekty.

Podle nejaktuálnějších informací se v České republice vyprodukuje přibližně 300.000 litrů sektů, což je zhruba 400.000 lahví. Mezi moravskými a českými vinaři se průběžně zvyšuje počet firem, které se výrobou růžových sektů zabývají. Znamená to, že to z nich dělá z okrajové zajímavosti minulých let dnes již běžně dostupné zpestření jarních a letních dnů.

Sekty svým perlením skvěle ladí s atmosférou, kam přesně zapadají i růžová vína. Léto, slunce, rozkvetlé zahrady. Časy, kdy šumivé víno bylo vnímáno výhradně jako něco exkluzivního a vhodného jen pro výjimečné příležitosti, jsou ty tam a drobné perličky stoupající úzkou vysokou sklenicí patří stejně jako tichá růžová vína stále častěji k chvílím pohody a radosti.

Základním parametrem pro výrobu kvalitních růžových vín je výběr vhodné odrůdy. Ideální odrůdy jsou Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe či Rulandské modré, Cabernet Sauvignon. „Odrůdy pro výrobu růžových sektů jsou v podstatě totožné jako pro výrobu růžových vín. Je pouze třeba brát zřetel na to, jaký charakter sektu si vinař představuje vyrobit. Je možné ho vyrobit pouze z jedné odrůdy, ale daleko častěji se sekty vyrábějí kupáží z několika odrůd. Každá odrůda totiž dodá ve finále to nejlepší tak, aby hotový sekt byl krásně vyvážený barevně i po aromatické a chuťové stránce,“ komentuje výrobu růžových sektů hlavní sommelier Salonu vín Marek Babisz.

Růžové sekty jsou zajímavé především svým ovocným projevem, který jim dodávají právě vybrané odrůdy pro výrobu růžových vín. Je možné zde cítit tóny po višních, jahodách, malinách, vše je doplněno o svěží kyselinku. Růžové sekty jsou v oblibě i pro svou širokou barevnou škálu od lehkých pink odstínů přes losovou až po barvu jahodové limonády.

„Základní podmínkou pro úspěšné uvedení produktu mezi zákazníky je bezesporu kvalita produktu. Myslím, že moravská a česká vína tichá i šumivá splňují tuto podmínku nadstandardně. Podporujeme vyšší oblibu růžových vín a sektů z Moravy a Čech a jsme pevně přesvědčeni, že jejich ještě vyšší zapojení do spotřebních zvyklostí zákazníků bude přinášet potěšení oběma stranám, tedy milovníkům vynikajících vín i jejich moravským a českým výrobcům,“ komentuje letošní sezonu růžových vín Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR.

 

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Výzva farmářům

MIKULOV V sobotu 16 .5. 2020 proběhne v Mikulově na Náměstí farmářský trh. Chcete prodávat …