Pondělí , 15 Červenec 2024

Vídeňský Saturnin měl úspěch i díky našim hercům

HUSTOPEČE, VÍDEŇ  – Již poněkolikáté si zahrál hustopečský ochotník Zbyněk Háder divadlo ve Vídni se spolkem místních ochotníků Vlastenecká omladina. Tentokrát vídeňští Češi přivedli na prkna znamenající svět Saturnina.

Jak se líbil Saturnin vídeňským Čechům, byl jim humor Z. Sirotky blízký?
Podle reakce publika se jim toto provedení Saturnina líbilo. Bylo ostatně šité na míru právě pro vídeňské publikum. Myslím si, že v Rakousku je Jirotka méně známý než u nás, a tak museli oba režiséři zvolit takovou formu, která by specifické vídeňské publikum zaujala.

Jak se líbí tobě převedení knihy do formy muzikálu?
Nejednalo se o klasický muzikál, ale spíše o volnější komickou férii prokládanou písničkami a tancem. Režiséři, manželé Vaďurovi, si podle mě před sebe postavili dost složitý úkol. I u nás je Saturnin poměrně málo uváděnou inscenací, protože převést literární text do dramatické formy a zachovat přitom krásu jemného Jirotkova humoru není jednoduché. Na začátku jsem byl tradičně dost skeptický, ale nakonec si myslím, že vzniklo dílo, které si zejména u našich jižních sousedů najde svého diváka.

Nehrál jsi ve Vídni poprvé – kolikátá to byla role?
Celkem to byla moje šestá inscenace ve Vídni, z toho třetí na muzikálové scéně. A na dramatické role si nemohu stěžovat. Téměř všechny patří mezi ty „velké.“ Nejvíc vzpomínám na mlékaře Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše a profesora Higginse v muzikálu My Fair Lady. To byly opravdu obrovské herecké příležitosti, po kterých by skočil snad každý herec. Já už jsem si ve Vídni zvykl, jsou tam skvělí lidé a mám to tam moc rád. Hodně oceňuji to, že zdejší divadlo pomáhá udržovat kvalitní češtinu uprostřed německy mluvící Vídně. A když navíc slyšíte od vedoucí divadla Aničky Vaďurové, že lidé, kteří si kupují lístky, se ptají, jestli tam budete hrát, tak co si víc můžete přát?

Tentokrát jsi nejezdil do Vídně sám, ale spolu s dalším boleradickým hercem Jiřím Brabcem?
Asi měsíc a půl před premiérou se musel nahradit jeden z herců a režisér Vaďura se rozhodl pro Jirku Brabce. Měla to být jistá „zkouška,“ protože nás oba viděl hrát v Robinovi zbojníkovi a plánoval vyzkoušet si práci s Jirkou, kterého chce angažovat v připravovaném muzikálu příští rok. A Jirka se hned od první zkoušky uvedl skvěle. Po premiéře už dostal text na příští rok. Na oplátku musím na Jirku prozradit, že se mu ve Vídni velice líbilo.

Jakou roli jsi hrál ty a jako Jiří Brabec?
V Saturninovi hraji vypravěče Jiřího, který provází diváky dějem příběhu. Z jeviště prakticky neslezu, ale naštěstí mám od začátku na sobě stejný kostým, a tak mi alespoň jedna obvyklá „honička“ odpadla. Vypravěč je zprvu velmi nesmělý, ale když se zamiluje do krásné dívky, získává postupně sebevědomí. V tom mu také vydatně pomáhá jeho sluha Saturnin. Jirka Brabec hraje mého přítele doktora Vlacha. Věčného rejpala a komentátora dění kolem něj. Je to sice menší role, ale Jirka ji zahrál skvěle.

Kolikrát jste museli cestovat do Vídně na zkoušku?
Já jsem jezdil do Vídně už od listopadu každý týden. Po práci jsem sedl do auta a vracel jsem se vždycky kolem jedné v noci. Poslední dva týdny se pak zkoušelo už každý den. Jirka do toho kolotoče naskočil poslední měsíc. Najezdil jsem tentokrát kolem čtyř tisíc kilometrů. A pro zajímavost ještě jedno číslo. Mám trochu problémy s hlasivkami, a tak musím po každé pěvecké zkoušce pít teplou Vincentku. Za ty poslední dva týdny to bylo dvanáct lahví.

Uvidí vídeňského Saturnina i naše publikum?
Zatím jediné představení v České republice je naplánováno 30. dubna v boleradickém divadle. Zahajujeme zde letošní ročník festivalu Jarní Sešlost. Už se na to moc těším a zároveň jsem trochu nervózní. To víte hrát před „vlastním“ publikem je vždycky zavazující a navíc toto zpracování Saturnina je typicky „vídeňské“, a tak jsem zvědavý, jak ho přijme české publikum.

Chystáš nějakou další spolupráci s Rakušany?
Už na jaře příštího roku bychom měli ve Vídni hrát některé představení boleradického souboru a já osobně se moc těším na podzim 2015, kdy se bude znovu uvádět ve Vídni muzikál My Fair Lady. Já si v něm zahraji titulní postavu profesora Higginse a spolu se mnou v něm bude hrát opět Jirka Brabec v roli plukovníka Pickeringa. A možná i někdo další z boleradického divadla. Každopádně unikátní spolupráce mezi boleradickým a vídeňským souborem pokračuje.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: Vasilův Rubáš (alternativa, Praha)

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem / Pod Zámkem 4 17. 7. 2024 20:00 Vasilův …