foto: Jana Langová

Větrolam u sídliště už nebude ohrožovat a prokoukne

Hustopeče – Vzrostlé, mnohdy suché topoly u sídliště U Větrolamu pomalu přestávaly plnit svou funkci a spíše než ochranu před větrem, znamenaly pro obyvatele okolních domů a například i pro jejich zaparkovaná auta nebezpečí. Proto se přistoupilo k celkové revitalizaci větrolamu. Hotovo by mělo být už tento měsíc.

„Revitalizace větrolamu v těsné blízkosti sídliště U Větrolamu byla připravována dva roky. Vše bylo konzultováno s odborníky na danou problematiku,“ zdůraznil místostarosta města Hustopeče Libor Sadílek. K revitalizaci se však přistoupilo i na základě žádostí a stížností obyvatel sídliště.

„Stromy, které podle odborníků neměly perspektivu, se vykácely, z drtivé části to byly topoly. Stěžovali si na ně i obyvatelé přilehlého sídliště. Říkali, že větrolamy mohou poškodit naše auta i ohrozit naše zdraví. Byl to další impuls pustit se do takového projektu,“ uvedl Sadílek.

Stromořadí zůstane i po revitalizaci zachováno v celém původním rozsahu, vysázeny byly desítky nových stromů a keřů tak, aby zelený pruh v zastavěné části města zůstal. „Objevily se tu nově stromy, které patří do krajiny jižní Moravy, jsou to stromy, které patří do zastavěné části měst. Vesměs jsou to tvrdé dřeviny, které mají perspektivu několik desítek let,“ vysvětlil místostarosta.

Na projekt se podařila získat dotace ze Státního fondu životního prostředí ve výši 75 procent. Původní tabulková cena projektu byla okolo jednoho milionu korun. Vybraná firma ji snížila na 600 tisíc korun.

V roce 2014 se v Hustopečích dotknou takzvané zelené projekty více než 16 hektarů půdy a vysázeno bude přes 1 200 stromů a téměř 40 000 keřů.

(Text : Jana Langová)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

VELKOPAVLOVICKÉ OSTATKY

VELKÉ PAVLOVICE Sobota 17. února 2024 od 15.00 do 18.00 hodin Spolek Velkopavlovické tradice srdečně …