V nové učebně věstonické školy mohou žáci vidět například kosti z mamuta či keramiku a nástroje z doby železné a bronzové. Foto: archiv školy

Věstonická škola má speciální učebnu

DOLNÍ VĚSTONICE (had) – Zbrusu nová učebna Regionální historie čekala v novém školním roce na žáky Základní školy v Dolních Věstonicích.

Během prázdnin zde zrekonstruovali jednu třídu a vytvořili z ní specializovanou učebnu, která bude sloužit nejen pro žáky zdejší školy, ale i pro studenty vysokých škol.

„Dolní Věstonice jsou jedinečná archeologická lokalita v celosvětovém měřítku, a tak je logické, že jsme chtěli mít učebnu, která by byla zaměřena právě na historii tohoto regionu,“ řekl nám ředitel školy Zbyněk Háder. „Učebna je proto vybavena kromě moderní audiovizuální a počítačové techniky také výstavními vitrínami, kde mohou žáci vidět například kosti z mamuta či keramiku a nástroje z doby železné a bronzové. Na to navazují i tématicky zaměřené vitríny na chodbě u této učebny,“ dodal ředitel školy Zbyněk Háder.

Nová učebna vznikla ve spolupráci s Archeologickým ústavem v Dolních Věstonicích a poprvé její prostory využili vědečtí odborníci v rámci vědecké konference o archeologii, která probíhala v mikulovském regionu. Na šedesát vědců z dvaceti zemí všech kontinentů, včetně Japonska, Kanady nebo Ruska, zde vyslechlo přednášku Radko Květa o budoucím archeoparku v Pavlově. „Jsme rádi, že se povedlo navázat se školou spolupráci, jejímž výsledkem je tato učebna, která splňuje všechny podmínky pro moderní vyučování. My ji budeme využívat k přednáškám, které doplňují terénní práce našich studentů,“ spokojeně konstatoval Jiří Svoboda z Archeologického ústavu.

Věstonická škola historií doslova žije. Loňští prvňáčci si celý rok hráli na pravěk a svou třídu nazvali Osadou malých lovců, v keramické dílně zde pravidelně vznikají plastiky Věstonické Venuše a každou třídu u vchodu zdobí keramický mamut. „Je to nádhera, že se děti mohou učit o historii v takto krásných prostorách,“ je nadšena Lenka Suková z Českého egyptologického ústavu v Praze, která na konferenci obdivovala vystavené exponáty a v ruce přitom svírala jednu z keramických Venuší, dárek zdejších žáků.

„Věřím, že tohle všechno pomůže vychovávat děti k tomu, aby měli rádi historii a vážili si jí. Třeba pak někdy v dospělosti, když najdou doma na zahradě nějaké kosti nebo keramiku, tak to nevyhodí a zavolají nás,“ dívá se do budoucnosti Jiří Svoboda.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Skvělá zpráva! Národní tým do 18 let chystá přípravu na nadcházející MS ve Finsku

Skvělá zpráva! Národní tým do 18 let chystá přípravu na nadcházející MS ve Finsku. Pozvánku …