Břeclavská veslařka Magdalena Novotná (vlevo) je mistryní republiky na dvojskifu mladších žaček. Foto: archiv SVK Břeclav

Veslařka Novotná získala zlato

RAČICE (bm) – Zvyšující se zájem mládeže o veslování potvrdilo mistrovství České republiky v Račicích, kde si mladí veslaři vyzkoušeli kvality dráhy, na níž se bude příští rok konat mistrovství Evropy.

V pátek i sobotu se žáci a dorostenci snažili kvalifikovat přes rozjížďky a semifinále do nedělních bojů o medaile, což se podařilo jako jediné Magdaleně Novotné, a to ve všech třech disciplinách. A jako jediná z Břeclavi se radovala ze zlaté medaile ve dvojskifu mladších žaček společně s Kohoutovou z Třeboně. Minimální rozdíly mezi loděmi svědčily o vyrovnanosti závodu, o to víc je vítězství cenné. Ve skifu a párové čtyřce dojela Novotná na 6.místě společně s Melskou, Mikuličovou a Kocmanovou.

Poprvé se na mistrovství ČR představily Tereza Melská a Bára Mikuličová na skifech a Tereza překvapila pěkným 4. místem. Bára zvítězila v B-finále a celkové 7. místo je také úspěchem a příslibem pro příští rok. Pro dvojskif Kocmanová, Křivánková byla úspěchem už samotná účast a postup do semifinále.

Mladší žáci měli letos velmi kvalitní soupeře z Čech, se kterými se poměřili až v Račicích. Letošní mistři Moravy na párové čtyřce Helešic, Polášek, Turek, Kubík a kormidelník Nešpor dojeli ve finále A na 5. místě opět jako nejlepší Moraváci. Ještě lépe se dařilo Poláškovi na skifu, který vybojoval 4. místo. Společně s Matějem Helešicem zasedl do dvojskifu a 12. místo z 31 posádek bylo maximem pro tuto posádku. Ještě větší konkurenci měli na mistrovství Neděla a Rylich ve společenství s veslaři z Hodonína ve čtyřce párové, kde se na startu sešlo 36 lodí. Břeclavsko-hodonínská posádka postoupila do finále C a obsadili celkově 16. místo. Dorostenci bratři Klimovičovi, Dovrtěl a Schmidt dojeli na čtyřce bez kormidelníka devátí a na osmě opět s Hodoňáky jako mistři Moravy nestačili na lepší posádky z Čech a dojeli pátí.