Ve Valticích myslí na místní i na turisty

VALTICE – Co je nového ve Valticích – hlavním městě vína, jsme se zeptali starosty Pavla Trojana.

Volební období se chýlí pomalu ke konci, co se vám za tu dobu ve městě podařilo?

Úspěšně jsme pokračovali v investicích v rámci Programu regenerace památkových center. Opravili jsme další úsek historického městského opevnění na ulici Kopečná, pokračovali jsme v obnově budovy radnice. Věnujeme se i menším památkám – opravili jsme boží muka v Úvalech, kapličky u špitálu milosrdných sester a brány ke špitálu, kapli sv. Josefa. Dokončili jsme sportovní halu a na vedlejším pozemku jsme vybudovali víceúčelové hřiště a běžeckou dráhu. Využili jsme dotace ze státního fondu dopravní infrastruktury a vybudovali několik kilometrů bezbariérových chodníků. Pro pohodlí turistů a zlepšení služeb jsme vybudovali v zámecké zdi na náměstí veřejné toalety. Rozšířili jsme Domov pro Seniory a vybudovali zde nový evakuační výtah v domově. Opravili jsme nejzanedbanější část ulice Střelecká. Byl otevřen nový sběrný dvůr a technické služby města byly nově vybaveny technikou. Myslíme i na přírodu – bylo vybudováno pět tůní v nivě Úvalského rybníka a tím vznikl biotop pro rozvoj vzácných obojživelníků a vodních rostlin. Dokončili jsme i náročný projekt regenerace městské zeleně.

Co je ještě potřeba udělat?

Potřebujeme záchytné parkoviště pro pořádání akcí, musíme pokračovat v opravách infrastruktury, ať už jsou to ulice, chodníky, veřejné osvětlení, nové autobusové nádraží. Opravu potřebuje hřbitov i budovy Turistického informačního centra.

Co pro Valtice znamená víno a vinaři?

Valtice jsou hlavním městem vína – je zde první a jediná vinařská škola v ČR, v našem katastru je 550 hektarů vinic, firma Vinné sklepy Valtice je podnik s největší výměrou vinic v ČR. Je tady Národní salon vín, do kterého se vybírá každým rokem 100 nejlepších vín ze všech oblastí ČR. Působí tu Vinařská akademie, která vychovává odborníky ve vinařství, vinohradnictví a gastronomii. Valtické podzemí je jedinečný labyrint vinných sklepů vzájemně propojených, pořádající každý rok Burčákobraní, Dýňobraní a další akce. Ve Vinných sklepech Valtice se nachází Křížový sklep z roku 1640, který je největší u nás. Mimo to tento podnik pořádá slavnosti růžových vín nebo mistrovství světa ve stříhání vinohradů. Ve Valticích pracují tři vinařské spolky. Společnost pro Valtické vinné trhy pořádá tzv. Wimbledon mezi výstavami vín, který každoročně navštíví okolo pěti tisíc návštěvníků. Vinaři Valtice 2000 pořádají Valtický košt, Mikulášský košt, Svatomartinská vína atd. Cech valtických vinařů organizuje Valtické vinařské slavnosti, Dny valtických burčáků a Svatomartinská pouť. Nelze zapomenout na Valtické vinobraní, které pořádá město společně se Střední vinařskou školou vždy první sobotu v říjnu. Návštěvnost má rostoucí trend a nyní nás navštěvuje okolo pěti tisíc návštěvníků. Je to tradiční oslava vína a práce vinaře spojená se zarážením hory a dalším doprovodným bohatým programem.

Spolupracujete s dalšími obcemi Lednicko-valtického areálu?

Jsme členy dobrovolného svazu obcí Lednicko-valtického areálu. Společně postupujeme v těch oblastech, kde je účelné své síly spojit a hájit zájmy celého regionu. Nyní například řešíme cyklostezky areálem a nechali jsme si vypracovat studii, dle které budeme dále systematicky a strategicky postupovat při jejich obnově. Oblastí, ve kterých spolupracujeme je samozřejmě více, především v propagaci regionu a turistice. Dále jsou Valtice účastny v dobrovolném svazku obcí a měst UNESCO. A jako třetí subjekt, kde se nyní účastníme, je DSO – Čistý jihovýchod , kde spolupracujeme v oblasti odpadového hospodářství. Úzce spolupracujeme i s Národním památkovým ústavem – konkrétně s kastelánem zámku Michalem Tlustákem. Dosti spolupracujeme se sousední rakouskou obcí Schrattenberg – společně jsme otevřeli Stezku bosou nohou, každoročně společně otevíráme turistickou sezonu, pravidelně se navštěvují členové rady města a obce. Jsou naplánovány i další společné akce.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Koncert orchestru Czech Virtuosi & Esther Yoo

VALTICE / Barokní divadlo zámku Valtice 17. 7. 2024 18:00 Orchestr Czech Virtuosi s dirigentem …