il.foto:ceskatelevize.cz

Valtičané se aktivně zapojují do kulturního dění ve svém městě

VALTICE  – Na kulturním dění ve Valticích se podílí řada aktivních spolků, sdružení a občanů.

„Valtická krojovaná společnost – Chasa, Mužáci a Bobule – pořádají hody a hodovou zábavu, fašank a zpestřují řadu akcí ve městě svým vystoupením. Loni jsme společně navštívili i Senát a setkalo se to s velkým úspěchem. Valtické mažoretky každoročně pořádají mistrovství ČR v mažoretkovém sportu a jsou v této soutěži úspěšné a dělají Valticím čest. Velkou zásluhu na tom má vedoucí valtických mažoretek paní Lenka Poláková. Dětský soubor Modrásek je velmi úspěšný a na vysoké umělecké úrovni zpívající dětský soubor, který vede paní učitelka Martina Málková. Dále při škole působí i dětský folklorní soubor Borověnka a Valtičánek a cimbálka starších dětí, která si říká Fagani. Velmi aktivní je Muzejní spolek, nejen v muzejní činnosti, ale pořádáním různých přednášek, tematických výletů po okolí , pořádáním výstav (betlémy, krajky, historické kočárky, fotografie historických Valtic) a také slavností,“ vypočítává některé z aktivních valtických spolků starosta města Pavel Trojan.
Stranou dění nezůstává ani dobrovolný sbor valtických hasičů, který se věnuje nejen ochraně majetku a zdraví občanů, ale pracuje i s dětmi, pořádá různé soutěže a vychovává své následovníky ve sboru hasičů.
Velmi populární je rocková skupina IRNIS, která s městem spolupracuje a za podporu města bez nároku na honorář vystupuje na různých slavnostech.

„Ještě musím zmínit i taneční skupinu Ladys Cruel Dance Machine pod vedením Lady Kománkové, která získala první místo na mistrovství světa v kategorii Taneční skupinu roku 2013 v kategorii seniorů. Dále bych zmínil aktivního občana Josefa Menšíka, člověka s velkým zájmem o umění a hudbu. Pořádá každoročně ve Valticích cyklus koncertů Henckeovy Barokní varhany,“ doplňuje výčet starosta.

Nejen místní organizátoři se ale podílejí na kulturním životě Valtic. Letos v létě se uskuteční již 26. ročník Letní školy staré hudby, kdy tuzemští i zahraniční pedagogové vyučují hru na historické nástroje a tance. Valtice jsou rovněž zakládajícím členem sdružení měst v rámci cyklu koncertů Concentus Moraviae.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …