Hustopečský starosta, sám výborný šachista, přihlíží souboji Františka Trávníčka a Tichomira Mirkoviče. Foto: David Ciprys

Váleční veteráni bojovali na šachovnici

HUSTOPEČE (dc) – Patnáctého března, tedy v den 75. výročí okupace českých zemí nacisty, zasedli za šachovnice váleční veteráni a příznivci vojenské historie.

Hustopeče hostily II. ročníku Memoriálu Amose Pokorného – brněnského legionářského velitele, soudce, člena Synodní rady Českých bratří a také předního šachového mistra. Podmínkou účasti byl ryzí amatérismus, registrovaní šachisté mohli být jen diváky a rozhodčími. V reprezentačních prostorách hustopečské radnice přivítal starosta Luboš Kuchynka obzvláště srdečně válečného leteckého mechanika a stíhacího letce plukovníka Emila Bočka z Brna, nositele Řádu Bílého lva. V 91 letech je v úžasné fyzické i duševní kondici a jeho vyprávění o mládí v Tuřanech, dobrodružné cestě do Anglie, setkání s generálem Peřinou – čestným občanem Hustopečí, i poválečné práci přesného mechanika v Brně by se dalo poslouchat hodiny. Velkého konkurenta letos našel v osmaosmdesátiletém Tichomiru Mirkovičovi z Prahy.

Jugoslávskému partyzánovi z let 1942-1945 narozenému v Prachaticích, ale vyrůstajícímu v okolí bosenské Srebrenice, byste mohli hádat o 20 let méně. Když začal s emotivní kritikou mediální masáže politiků a sdělovacích prostředků o dění na současném Balkáně, bylo těžké dostat ho zpět za šachovnici. „Tomu, co se děje na Balkáně, říkám balkánský idiotismus, ale stejně ostudné je zapomínání na historické vazby Čechů a Jugoslávců, zejména Srbů,“ povzdechl si několikrát. Se stejným nasazením vedl do boje své šachové figurky a nedal žádnému soupeři ani tu nejmenší šanci. První cenu si Tichomir Mirkovič odnesl za stoprocentní výkon sedmi výher ze sedmi zápasů. S velkým odstupem dvou bodů se o druhé a třetí místo podělili iniciátor turnaje František Trávníček z Československé obce legionářské Valtice a Jan Kux, historik Československých legií. Turnaj byl krásným příspěvkem našeho regionu k projektu Legie 100, připomínajícímu 100. výročí vzniku československých legií a jejich klíčového vlivu na formování samostatného Československa.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …