Vagon vlakové pošty už má bývalou krásu

BŘECLAV  – Pojízdné muzeum vlakové pošty prošlo přes zimu zásadní proměnou.

Vlaková pošta u nás skončila po 149 letech v květnu 1994. Starý poštovní vagon před časem koupil Břeclavan Marek Tomek a spolu s kamarádem Petrem Študentem z Brna v něm vytvořil muzeum vlakové pošty. Expozice je stylizovaná do druhé poloviny 80. let včetně originálních dopisnic a imitací balíků. Je koncipovaná tak, jako by si tříčlenná posádka právě odskočila a za chvíli bude pokračovat v práci. Břeclavané si ji mohli prohlédnout už vloni na podzim. Tehdy ale bylo ještě zřetelně vidět, jak se na exteriéru poštovního vozu podepsal zub času. Přes zimu ale dostal vůz nový nátěr a byly obnoveny původní nápisy.

„Je to jediný poštovní vůz s památkovou ochranou, který je v soukromých rukou, ostatní jsou v majetku technického muzea. Jsem břeclavský patriot a proto má vůz domovskou stanici Břeclav,“ říká Marek Tomek, který minulý týden s pojízdným muzeem vyrazil na cesty. Na břeclavském nádraží bude poštovní vůz k vidění od 1. září letošního roku.
Poštovní vůz, který bývalí pošťáci proměnili na zajímavé pojízdné muzeum, byl vyroben roku 1949 v Tatře Kolín. Poslední poštovní jízdu absolvoval v prosinci 1990, od té doby stál v Praze. Pošta ho vyřadila v roce 1993.

Muzeum vlakové pošty na podzim loňského roku a dnes (foto nahoře)Foto: Jiří Holobrádek
Muzeum vlakové pošty na podzim loňského roku a dnes (foto nahoře) Foto: Jiří Holobrádek

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …